Rojava’da Seçim süreci resmen başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bölge ülkelerinin kuşatmasına ve ambargosuna rağmen, Kuzey Suriye’de devrimsel süreç seçim takvimiyle ilerliyor. Tarihin yeni sayfası için seçim propaganda dönemi başladı

Kuzey Suriye Federasyonu Cizre Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı İzzedin Ferhan, yerel meclis seçimlerine katılacak aday isimlerinin netleşmesinden sonra start alan propaganda çalışmalarının, 29 Kasım’da son bulacağını söyledi.

Kuzey Suriye Federasyonu’nda yerel meclis seçimleri 1 Aralık 2017 de gerçekleştirilecek. Meclis seçimleri 3 aşamalı olarak gerçekleştirilen federasyon seçimlerinin ikinci ayağını oluşturuyor. Birinci aşamasında komün seçimleri gerçekleştirilirken, ikinci aşamasında meclis seçimleri, üçüncü aşamasında ise, Kongra Gel (Halk Kongresi) seçimleri gerçekleştirilecek. Kongra Gel seçimleri için de, 19 Ocak 2018 tarihi belirlenmiş durumda.
Soruları yanıtlayan Cizre Bölgesi Yüksek Seçim Komiserliği Eşbaşkanı İzzedin Ferhan, propaganda çalışmalarının 29 Kasım’da son bulacağını ifade etti. Ferhan, seçimlerdeki son gün gerekli tüm tedbirler alındıktan sonra, 1 Aralık’ta seçimlerin gerçekleştirileceğini söyledi.

“Tüm adayların propaganda yapma hakları vardır” diyen İzeddin Ferhan, “Adaylar bu propagandalarda amaçlarını ve programlarını rahatlıkla dile getirebilecekler. Bu propagandalarda herkes basın üzerinden kendisini dile getirebilecek. Fotoğraf, görüntü ve bildirilerini rahatlıkla dağıtabilecek” şeklinde konuştu. Ferhan, adayların kendi fotoğraflarını cami ve kilise gibi dini yerlere asamayacaklarına da dikkat çekti. Ayrıca adayları seçmenlere dönük herhangi bir zor kullanmamaları yönünde de uyaran Ferhan, “Demokratik özerk yönetim yayın organlarının da adayların propagandaları için kullanılmaları da kabul edilemez” dedi. Halka da seçimlere katılmaları çağrısı yapan Ferhan son olarak, “Biz Suriye için yeni bir sistem inşa ediyoruz. Demokratik sistemimiz oldukça açık bir sistemdir. Bu sistem aynı zamanda Suriye sorunlarının çözümünde en iyi sistemdir” dedi.

Azad Sefo/Hogîr Necar- ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR