Rojava’da Toplumsal Sözleşme taslağı kabul edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Üç gündür devam eden Demokratik Federalizm Kurucu Meclisi toplantısında önemli kararlar alınarak, Toplumsal Sözleşme taslağı kabul edildi

Demokratik Federal Sistem Kurucu Meclis toplantısı, üç gün süren tartışmaların ardından sona erdi. Demokratik Federalizm Kurucu Meclisi toplantısına Cizîr, Kobanê ve Efrin kantonları ile Minbic, Şehba ve Halep delegeleri katıldı. Ayrıca Kürt, Arap, Türkmen, Çeçen, Süryani, Asuri ve Ermeni haklarından temsilciler de katılarak halklarını temsil etti. Özerk yönetim içinde yer alan tüm Rojava parti temsilcileri de Kurucu Meclis toplantısında yer aldı.

‘Kuzey Suriye Federasyonu’ adı kullanılacak

Toplantıda, Toplumsal Sözleşme metni tartışılarak kabul edildi. Toplantıda alınan karar göre; Kuzey Suriye Federasyonu adı kullanılacak. Rojava halkları da Kuzey Suriye Federasyonu içerisinde bir parça olarak tanımlanacak. Aynı zamanda, Suriye sorununun çözümüne ilişkin önerileri içeren Siyasal Belge de oylanarak kabul edildi. Şu anki Kuzey Suriye Federasyonu eşbaşkanları ve yönetimi de, önümüzdeki dönem yapılacak seçimlere kadar görevlerini yürütecekler.

Ambargo ve Türkiye-Rusya ittifakı

Federasyon, Kürt, Asuri-Süryani, Ermeni, Çerkes, Arap, Türkmen halklarından oluşuyor. Halklar ana dillerini ve kültürlerini özgürce yaşatmak, eğitim hakkını kullanmak hakkına sahip. Ancak kentler ambargo altında. Rojava Kantonlarına yönelik Türkiye ve KDP ambargosu sürerken, TSK sınırdan sık sık Rojava’ya ateş açıyor. Sınırı geçmeye çalışan siviller de ateş altına alınarak öldürülüyor. Rojava Kantonlarının birleşmemesi için de uçak krizi için özür dileyip Rusya’nin istediklerini yapan Türkiye, Putin desteğiyle Bab’a operasyon yapmıştı.

RİMELAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR