Romanya’da 1989 yargılamaları: Mağdurlar umutsuz

  0
  122

  Romanya’da eski cumhurbaşkanı Nikolay Çavuşesku ve eşinin kurşuna dizildiği sahnelerle akıllarda kalan Batı destekli olaylarda, 900’e yakın kişi de hayatını kaybetmişti. ‘Devrim’ olarak sunulan olaylarda katledilenlerin aileleri, dün başlayan davalarla ‘adaletin yerini bulmasını’ istiyor.

  Başkent Bükreş’te Yargıtay Adalet Yüksek Mahkemesi’nde dün başlayan davada Çavuşesku’nun yönetim içindeki güçler tarafından devrildiği 22 Aralık 1989’dan öncesinde ve sonrasında yılbaşına kadar yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği olaylar irdelenecek. O dönemde katledilenlerin büyük çoğunluğunun Çavuşesku ve eşinin yakalandığı 22 Aralık’tan sonra yaşanması dikkat çekmişti.

  Çavuşesku’nun göstermelik bir mahkemeden sonra 25 Aralık’ta infaz edilmesi ardından eski Gençlik Bakanı İon İliesku, göreve gelmişti. 89 yaşındaki İliesku’nun o dönemde işlenen birçok cinayetten sorumlu olduğu biliniyor. Ancak İliesku, dünkü duruşmaya katılmadı.

  Medyada yer alan yorumlarda, söz konusu yargılamalarda katliamların gerçek sorumlularının cezalandırılması ihtimalinin düşük olduğu savunuluyor.

  ÇOĞUNLUĞU ÇAVUŞESKU’DAN SONRA KATLEDİLMİŞTİ

  İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra komünizmle yönetilen Romanya’da 1980’lerdeki ekonomik sorunlara karşı başlayan isyanda komünist rejimin devrilebilmesi için Batı destekli büyük bir kara propaganda yürütülmüştü. Aralık 1989’daki olayların sürdüğü günlerde hem Rumen hem de Batı ülkelerinin medya organları ’64 bin kişinin katledildiği’ iddiasında bulunmuştu. Ancak sonradan binin altında kişinin hayatını kaybettiği, bu kişilerin çoğunluğunun ise Çavuşesku ve eşinin ordu tarafından tutuklandığı 22 Aralık’tan sonra öldürüldükleri ortaya çıkmıştı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here