Roth’tan Erdoğan çıkışı

Post date:

Author:

Category:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var”sözlerine Avrupa’da tepki büyüyor.

AlmanyaFederal Meclisi’nin başkan yardımcısı ve Yeşiller Milletvekili Claduia Roth, Alman haber ajansına (dpa) açıklamasında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’a kişisel hakaretlerle bezeli Avrupa’ya dönük yeni sözlü saldırıları kabul edilemez ve en ağır şekilde kınanmalıdır” dedi. Roth, “Erdoğan bu sözlerle terbiye, saygı ve devlet adamlığına yaraşır sorumluluk sınırlarını aşıyor ve ülkesindeki yanlış politikasına kılıf uydurmak için en aşağılık milliyetçi hınç söylemlerine başvuruyor” dedi.

“Sivil topluma destek sürmeli”

Roth, “Bu durumda Avrupa tereddütte mahal vermeyecek şekilde hukuk devleti normları, demokratik değerlerine bağlı kalmalı ve Türkiye’deki tüm demokratları desteklemelidir” dedi.

Meclis başkan yardımcısı, bunun “demokratik bir Türkiye’ye AB üyeliği seçeneğini açık tutmayı” da içerdiğini ifade etti. Türkiye’deki sivil topluma desteğin, bir “iç politikadaki kurtuluşu için usturupsuz şekilde her yola başvurmaktan kaçınmayan bir otokrata” karşı net bir tutum almayı gerektirdiğini söyleyen Roth, “Erdoğan ile savunma malları ticareti durdurulmalı, tüm savunma işbirliklerine son verilmeli ve Erdoğan’ın Türkiyesi ile ekonomik işbirliği de gözden geçirilmeli” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron hakkındaki tartışma yaratan sözlerinin ardından Fransa Ankara Büyükelçisi’ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmıştı. Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Fransa mallarını boykot etme çağrısı yaparak, “Fransa’da Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Avrupa ülkelerinde İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğini görüyoruz. Müslümanlara ait iş yerleri, evler, okullar hemen her gün faşist grupların saldırısına uğruyor” ifadelerini kullanmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa,DW/BÖ,GA

 

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR