Ruhani: Halk seçme hakkına sahip olmalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti devriminin yıllık kutlamaları çerçevesinde İmam Ruhullah Humeyni mozolesini ziyaret etti. İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Humeyni’nin siyasi mirasını öven Ruhani, “İmam (Humeyni), insanların tüm seçimlere katılmaları ve seçme hakkının olmasında ısrar etti” iddiasında bulundu.

Hükümet üyelerinin yanında olduğu bir sırada konuşan Ruhani, “Kim ki insanların seçme hakkını kim engeller ve farklı eğilimler arasında seçim yapmasına izin vermezse, kim ki insanların sandık başına gitmede cesaretini kırarsa, kesinlikle İmam’ın yolundan uzaktır” dedi.

Yaklaşık iki haftadır, ılımlı muhafazakar olarak değerlendirilen Ruhani hükümetinin desteklediği koalisyon ile, seçimlere kimin katılacağını belirleyen kurum Anayasayı Koruma Konseyi arasında sert tartışmalar yaşanıyor.

Aşırı muhafazakarların denetimindeki Konsey’in verdiği rakamlara göre 14 bin 500’e yakın aday başvurusundan yaklaşık 9 bin 500’ü elendi. Bunlar arasında farklı eğilimlerden mevcut durumda vekil olan 95 kişi de bulunuyor. Adayların itiraz hakkı var.

Ruhani, 1905’de demokrasinin gelmesine ilişkin “ilk anayasal devrim” girişiminin başarısızlığına gönderme yaptı. Bu girişimden bir kaç yıl sonra ülkeye mutlak monarşi hakim olmuştu.

Ruhani, eğer seçimler düşük bir katılımla basit bir “protokole” dönüşürse aynı durumun yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Ruhani, Ocak ortasından bu yana seçmenleri yoğun bir şekilde sandık başına gitmeye çağırıyor. Seçimlere katılımın düşük olması genellikle aşırı muhafazakarların işine yarıyor. Çok sayıda uzman, 21 Şubat seçimlerinin “ılımlılar” ve “reformcular”dan oluşan hükümet ittifakının başarısız olacağını tahmin ediyor. Ruhani, Pazartesi günü de yaptığı bir açıklamada demokrasi ve ulusal güvenlik üzerinde tehdit olduğunu söylemişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR