Rusya: ABD’nin İran’a yeni yaptırımları illegal

Post date:

Author:

Category:

Array

Pekov gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu yaptırımların illegal olduğunu düşünüyoruz. Sadece bunu söyleyebiliriz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Pazartesi günü İran’a karşı yeni ve büyük yaptırımlar uygulayacaklarını bildirmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi ise bu tedbirlerin hiçbir sonuç almayacağını savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, ABD’nin Tahran’a karşı güç kullanması halinde “felaket” olacağı uyarısında bulundu.

Donald Trump, Pazar günü başka bir açıklamasında durumu yatıştırmaya çalışmıştı. NBC televizyon kanalına bir mülakat veren ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı tahrik etme arayışında olmadığını belirtti. Trump, “Onların (İranlıların) müzakere etmek istediklerini düşünüyorum. Ve inanıyorum ki bir anlaşma yapmak istiyorlar” dedi.

AB Başkanı, “Ve benim anlaşmam nükleeri ilgilendiriyor. Bakınız, nükleer silahları yok. İçinde bulundukları durumu sevdiklerini sanmıyorum. Ekonomileri tamamen diz çökmüş durumda” diye konuştu.

Trump bu açıklamasından önce İran’a yönelik Pazartesi yeni ve büyük yaptırımlar uygulayacaklarını bildirmişti. ABD, Mayıs 2018’te nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildikten sonra, yaptırımlara kademeli olarak geri dönmüştü.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR