Rusya Büyükelçisi Karlov Ankara’da silahlı suikasta uğradı

Post date:

Author:

Category:

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da silahlı suikaste uğradı.Saldırı Karlov’un Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir sergiyi gezdiği sırada gerçekleşti.Saldırı sırasında büyükelçinin yanında 3 kişinin daha yaralandığı belirtildi.Büyükelçi Karlov’un Güven Hastanesi’nde tedavi altına alındığı belirtildi.

Rus ajanslarından edinilen bilgiye göre, Rusya Ankara Büyükelçisi Karlov yaşamını yitirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırının gerçekleştiği Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne geldi. Bakan Soylu olay yerinde incelemelerde bulunuyor.

GÖRGÜ TANIKLARI

“Gözümüzün önünde silahlı saldırıya uğradı. Kendimizi dışarıya zor attık” dedi.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, saldırıya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Saldırgan, Büyükelçi konuşurken önce havaya ateş etmiş, ardından büyükelçiyi sırtından vurmuş. Daha sonra havaya ateş ederek salonu boşaltmış, içeride büyükelçi ile baş başa kalmış ve yine ateş etmiş. Daha çıkaramadılar, kendisi de içeride büyükelçi de içeride” dedi. Zeyrek ayrıca, “Saldırgan sergiye polis kimiğini göstererek takım elbiseli ve kravatlı olarak girmiş” dedi.,

 Fotoğraf: Haşim Kılıç (Hürriyet)

“Büyükelçiye arkadan ateş etti. Halep’le ilgili bir şeyler söyledi”

Büyükelçi’nin vurulduğunu gösteren fotoğrafı çeken Hürriyet foto muhabiri Haşim Kılıç, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Konuşma sırası büyükelçiye geldiğinde koruma olduğunu düşündüğümüz siyah takım elbiseli bir adam vardı. Önce havaya ateş etti, sonra arkadan Büyüleçi’ye ateş etti. Saldırgan daha çok Halep’le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanları dışarı çıkmasını istedi. İnsanlar dışarıya çıkarken birkaç el daha ateş etti. Sonra insanlar tamamen dışarı çekildi.

Bir mermi de davetlilerden birinin ayağına geldi galiba, kan lekeleri gördüm. Güvenlikler saldırganın polis kimliği göstererek içeri girdiğini söyledi. Rus Büyükelçi’nin kendi koruması olduğunu söylüyor.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR