Rusya, İdlib’te tek taraflı ateşkes ilan etti

Post date:

Author:

Category:

Array

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib’te 31 Ağustos’tan itibaren yeni bir ateşkes rejimi uygulanmaya başlanacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada, “İdlib’de durumu istikrara kavuşturmak için, Suriye hükümet güçleri tarafından tek taraflı olarak İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde 31 Ağustos 2019 saat 06:00 itibariyle ateşkese gidilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştır” denildi.

Açıklamanın sonunda silahlı gruplara “provokasyonlardan kaçınmaları ve kontrolleri altındaki bölgelere barışçıl yolla istikrar getirilmesi sürecine katılma” çağrısının yapılması dikkat çekti.

Suriye rejimi, 2 Ağustos günü de İdlib’te ateşkes ilan etmiş ancak ateşkes 3 gün sürmüş ve 5 Ağustos’ta tekrar operasyona başlayarak, 20 Ağustos’a kadarki sürede Han Şeyhun’u çetelerden almıştı.

ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİ

Bunun üzerine Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 27 Ağustos’ta İdlib gündemiyle Moskova’ya giderek, Putin ile görüşmüştü.

Görüşmede Erdoğan’ın Putin’e daha önce Soçi Mutabakatı ile taahhüt altına aldığı, “İdlib’in etrafında 15-20 kilometrelik hattın çatışmasızlık bölgesi ilan edilmesi”, “M4 ile M5 ticaret yollarının açılması” ve “silahlı grupları ayrıştırılması” şartlarını yerine getirme sözünü tekrarladığı belirtiliyor.

Ayrıca Erdoğan’ın Putin’e Soçi Mutabakatında taahhüt ettiği ancak gerçekleştirmediği “M5 ile M4 otobanlarının açılması için TSK’nin rol alabileceğini ve yolun güvenliğini sağlayabileceğini” teklif ettiği belirtiliyor.

SİLAHLI GRUPLAR ANLAŞMAYI TASFİYE OLARAK GÖRÜYOR

İdlib’teki silahlı gruplar ise Türkiye’nin Rusya ile yaptığı görüşmede varıldığı belirtilen anlaşmayı “tasfiyeleri için yeni bir oyun” olarak görüyor. Silahlı gruplar görüşme sonrası Türkiye’ye karşı eleştirilerini arttırdı. Çetelere ait sosyal ağlardaki tepkiler arasında “Ümmet, onları bir külah dondurmaya satanları unutmayacak” şeklindeki ifadeler dikkat çekiyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR