Rusya: Suriye konusunda medyaya değil bize güvenin

  0
  152

  Reuters’ın Suriye’de 40 Rus askerin hayatını kaybettiğini öne sürdüğü habere tepki gösteren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Suriye’deki zayiatları konusunda basına değil Rusya Savunma Bakanlığı’ndan gelen resmi açıklamalara güvenilmesi gerektiğini vurguladı.

  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Peskov, Rusya’nın Suriye’deki zayiatlarıyla ilgili resmi bilgi kaynağının medya değil, Rusya Savunma Bakanlığı olduğunu söyledi. Peskov, “Veriler, Savunma Bakanlığı kanalları üzerinden geliyor. Bu verilere göre hareket edilmeli, zira bunlar resmi rakamlar” ifadelerini kullandı.

  “Bakanlığın verilerini kontrol etme gereği bile görmüyoruz”

   Peskov, Kremlin’in bakanlık tarafından yayınlanan verilerin yeniden kontrol edilmesi için bir gerekçe görüp görmediğine dair sorusunaysa “Hayır, görmüyoruz” yanıtını verdi.

  “Suriye’de gönüllü Rus vatandaları bulunabilir. Bunlarıı devlet göndermiyor”

   Peskov, Suriye’de Rus gönüllülerin bulunabileceğini de kaydetti. Peskov, “Suriye’de gönüllü statüsünde ya da başka bir statüde Rusya vatandaşları bulunup bulunmadığına gelirsek, bunlar devlet kanalı üzerinden gönderilmiyor ve Rusya Savunma Bakanlığı ile bir ilişkisi bulunmuyor” dedi.

   Reuters, Rusya’nın Suriye’deki zayiatında 2017 yılında büyük bir artış yaşandığını ve hayatını kaybeden Rus askeri sayısının en az 40 olduğunu iddia etmişti.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here