Rusya, Türk devletine sert çıktı, NATO sahip çıktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İdlib’te Türk devleti ile Suriye-Rusya ekseninde yaşanan çatışmalara ilişkin NATO ve Rusya’dan aynı anda açıklamalar geldi. Rusya, saldırılardan dolayı Türk devletini suçlarken, NATO ise Rusya’yı suçladı.

İdlib’deki duruma ilişkin açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “İdlib’de Suriye ordusuna ve Rus askeri güçlerine yönelik her türlü terörist faaliyetlerin sona ermesi” gerektiğini söyledi.

KREMLİN: IDLIB’TE TERÖRİSTLER RAHAT HAREKET EDİYOR

İdlib’teki durumdan endişeli olduklarını söyleyen Peskov, şunları söyledi: “İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan teröristlerin uzun süredir oldukça rahat hareket etmelerinden duyduğumuz endişeyi saklamadık. En önemlisi de, bu gruplar rahat davranmakla kalmıyor, Suriyelilere ve Rus tesislerine yönelik saldırılar ve saldırganlık eylemleri düzenliyor” dedi.

PESKOV: SOÇİ’DE İMZALANAN BELGEDE YORUMA YER YOK

İdlib’teki durumu düzeltme sorumluluğunun Türk devletinde olduğunu dile getiren Peskov, “Bu hususa Soçi anlaşmalarında yer verildi. Biz, herhangi bir değerlendirme yapmıyoruz, imzalanan belgede yer alan metne dikkat çekiyoruz. Burada herhangi bir değerlendirmeye veya yoruma yer yok” dedi.

Peskov, şu anda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bir görüşme planlanmadığını belirtti.

NATO’DAN TÜRK DEVLETİNE DESTEK, RUSYA’YA UYARI

İdlib’te yaşanan çatışmalara ilişkin bir açıklamada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ten geldi. Brüksel’de düzenlenecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, “İdlib’deki saldırıları kınıyor, Esed rejimi ve Rusya’ya acilen saldırıları durdurma çağrısında bulunuyorum” dedi.

REJİME AİT HELİKOPTER DÜŞÜRÜLDÜ

Söz konusu gelişmelerin öncesinde Suriye rejimine ait olduğu belirtilen bir helikopten İdlib’in Seraqîb beldesine bağlı Qaminas köyü yakınlarında düşürüldü. Düşürülen helikopterin iki pilotunun da çeteler tarafından öldürüldü. 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR