Rusya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden çekiliyor

Post date:

Author:

Category:

Putin, bir kararname ile Moskova’nın imzasını savaş suçlarının yargılanması için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden, mahkemenin bağımsız olmadığı gerekçesiyle çekme kararı verdi.

Önerdiğimiz linkler Rusya Ekonomi Bakanı gözaltına alındı Rusya BM İnsan Hakları Konseyi’ne seçilemedi

BM Genel Kurulu, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’ne yeniden seçilmesini engelledi. New York’ta yapılan oylamada Rusya’ya kırmızı kart gösterildi. (28.10.2016)

Esad Trump’ın ‘doğal müttefiki’ olmak istiyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad terörle mücadelede yeni Amerikan yönetimiyle işbirliği yapabileceklerini açıkladı. (16.11.2016)

Rusya’nın bu kararı mahkemenin Kırım’ın ilhakının uluslararası bir askeri krize eşit olduğu yönündeki açıklamasından iki gün sonra geldi.

Mahkemeye göre Kırım’daki durum aslında işgal anlamına geliyor. Rusya da ABD gibi Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kuruluş belgesi olan Roma Statüsü’nü imzalamış ancak resmi olarak kuruluşa katılmamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan bir açıklamada mahkemenin uluslararası toplumun beklentilerine hizmet etmediği belirtildi.

Moskova, Rusya ve Gürcistan arasında 2008 yılında çıkan savaşı buna örnek gösterdi. Bu yıl başlarında mahkeme Rusya ve Gürcistan arasında 2008’de yaşanan kısa süren savaş ile ilgili suçlarla ilgili bir soruşturmayı onayladığını duyurmuştu.

Rusya, mahkemenin Rus birliklerin ve Güney Osetya bölgesinden milislerin işlediği iddia edilen suçlara odaklandığını ancak Gürcülerin Güney Osetya’daki sivillere karşı saldırganlığını göz ardı ettiği eleştirisini getirdi.

Rusya, Kırım’ı 2014 yılında ilhak etmiş, ardından düzenlenen referandumda Kırım Rusya’ya bağlanmak istediğini açıklamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/AFP/RTRD/SSB/GA

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR