Saçılık: Direnmeyi iyi biliriz

0
171

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi bugün 186’inci gününe girdi. Her iki eğitim emekçisinin sağlık durumu ise, her geçen gün daha da kötüleşiyor. Eylemlerinde kararlı olan emekçilere destek de giderek artıyor. Yüksel Caddesi’nde 305 gündür devam eden direnişte emekçilerin talepleri karşılansın çağrısı ile 14 Eylül’de görülecek duruşmaya çağrı yapıldı.

Eylemcilere saldırı

Her gün olduğu gibi öğlen saatlerinde Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak isteyen emekçiler, polisin izin vermemesi üzerine Konur Sokak’ta bir araya geldi. Polis barikatları ve kalkanları önünde “14 Eylül 13.30’da Ankara Adliyesindeyiz” yazılı pankartı açarak, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları attı. Polis, eylemcilere saldırarak alandan uzaklaştırdı.

Sadece Yüksel değil her yer

Yüksel direnişinin önceki akşam açıklamasına da polis saldırısı gerçekleşti. Akşam açıklamasında eylemcilerin slogan atmasına müsaade etmeyen polis, kitleye saldırarak eylemcileri Konur Sokak’ın sonuna kadar uzaklaştırdı. Polislerin, sloganları siren sesi ile bastırmasına tepki gösteren Acun Karadağ, “Bunlar, siren sesi ile Yüksel’in sesini kısmaya çalışıyorlar. Yüksel’in sesi sadece burada yüksel çıkmıyor. Türkiye’nin her tarafından yüksek çıkıyor” diyerek, tepki gösterdi. Veli Saçılık da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 29 Ocak 2009 yılında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e sarf ettiği “Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum” sözlerini hatırlatarak, “Biz de diyoruz ki, siz Nuriye ile Semih’i öldürmeyi iyi biliyorsunuz. Ama biz de direnmeyi iyi biliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here