Saçılık: İşkencenin hesabını vereceksiniz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın taleplerinin kabul edilmesi için abluka altındaki İnsan Hakları Anıtı önüne gelen Veli Saçılık, “Yaptığınız işkencenin hesabını vereceksiniz” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Acun Karadağ ve Veli Sacılık, Yüksel Caddesi’nde 206 gün önce başlayan “İşimi geri istiyorum” direnişe destek için bir kez daha İnsan Hakları Anıtı önüne geldi.

Anıt önünde “Nuriye Semih işe geri alınsın” ve “İşimizi geri istiyoruz” pankartı açan Karadağ ve Saçılık, “Bizler OHAL kapsamında işlerimizden atıldık, tam 206 gündür buradayız. Nuriye ve Semih’in açlık grevi 86’ncı gününde. Yaptığınız işkencenin hesabını vereceksiniz” dedi.

Açıklamada, dün Veli Saçılık’a yönelik polis müdahalesinde yakın mesafeden plastik mermi sıkılmasına da tepki gösterildi.

POLİS BİR KEZ DAHA MÜDAHALE ETTİ

Açıklama bitmeden polis, Karadağ ve Saçılık’a yeniden müdahale etti. İkili yerlerde sürükleyen polis, İnsan Hakları Anıtı önünde uzaklaştırmak istedi.

Açıklamaya destek vermek için gelen kitleye de müdahale eden polis, bu sırada bir kadının yüzüne gaz sıktı. Gaza maruz kalan kadın baygınlık geçirdi.

Polis müdahalesi ardından Konur Sokak’a geçen Acun Karadağ, bir öğrencisiyle birlikte oturma eylemine başladı. Karadağ, “Aydın, mezun ettiğim öğrencim, onunla gurur duyuyorum. Biz vicdanlı, cesur ve kapı kulu olmayan çocuklar yetiştirdik. Aydın da böyle bir öğrenci, onunla gurur duyuyorum” diye belirtti.

Karadağ’ın eski öğrencisi Aydın ise, “Ben Acun hocadan sömürenlerin değil, sömürülenlerin tarihini, İstanbul’un fethedildiğini değil, aslında işgal edildiğini öğrendim. Tarihi öğrendiğim Acun hocamdan, Dil Tarih Bölümünde okuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, direnişe destek verenler, “İşimizi geri istiyoruz” sloganlarıyla alandan ayrıldı. Kitle, akşam saat 18.00’de Yüksel Caddesi’nde yeniden buluşmak üzere çağrı yaptı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR