Saçılık: Yasadışı, polisin yaptığıdır

0
151

Yüksel Caddesi’nde devam eden “İşimizi geri istiyoruz” eyleminde Veli Saçılık, polisin “Yaptığınız eylem yasal değildir” sözlerine, “Yasadışının kendisi, polisin yaptığıdır” şeklinde karşılık verdi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi 165’inci gününde, rızaları olmadan götürüldükleri Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi’nde devam ediyor. Gülmen ile Özakça’ya destek olmak ve işlerine geri dönmek için kamu emekçilerinin Yüksel Caddesi’nde sürdürdükleri “İşimizi geri istiyoruz” eylemi ise 285’inci gününe girdi. Eylemciler 285’inci günde yine bir araya geldi.

Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak isteyen eylemcilere polis izin vermedi. Polis kalkanları önünde açıklama yapmak isteyen eylemciler, “Nuriye ve Semih’in açlık grevi 165’inci gününde, Nuriye Semih serbest bırakılsın” yazılı pankart açarak “Nuriye Semih onurumuzdur” ile “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları attı.

POLİSTEN MÜDAHALE

Yüksel eyleminin simge isimlerinden olan Veli Saçılık, açıklama yapmaya başlar başlamaz, polis sesi bastırmak için megafon ile siren çalmaya başladı. Tüm müdahalelere rağmen seslerini duyurduğunu fark eden polis, eylemcilere müdahale etti. Eylemcilerin kendileri ile beraber getirdiği pankartı yırtan polis, yine eylemcileri iterek sokaktan uzaklaştırdı. Eylemciler ise polisin sert tutumuna karşı yere düşmemek için kollarını birbirlerine kenetleyerek slogan atmaya devam etti. Polisin iterek Konur Sokak’ın sonuna kadar getirdiği eylemciler adına Veli Saçılık, kısa bir açıklama yaptı.

‘YASADIŞI POLİSİN YAPTIĞIDIR’

Saçılık “Nuriye Gülmen ile Semih Özakça için özgür olup işlerine geri dönünceye kadar eylemlerimiz devam edecek” dedi. Saçılık’ın açıklama yaptığı sırada, polis yine megafonla uyarıda bulunarak, “Yaptığınız eylem yasal değildir” dedi. Bunun üzerine Saçılık, ise polise, “Yasadışının kendisi şuan polisin yaptığıdır. Herkesin barışçıl eylem yapma hakkı vardır” sözleriyle karşılık verdi.

Eylemciler, “Nuriye, Semih onurumuzdur” şeklinde sloganlar ve akışlar eşliğinde alandan ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here