Sadr’dan Türkiye Elçiliği önünde eylem çağrısı

Irak’ta Şii din adamı ve Sadr hareketi lideri Mukteda El Sadr, yarın Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde yapılacak eyleme katılım çağrısı yaptı

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Musul operasyonuyla ilgili video mesajında yandaşlarını Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde gösteri düzenlemeye çağırdı.

Sadr, televizyonlardan yayımlanan mesajında, yandaşlarının cumhurbaşkanı yardımcılarıyla ilgili kararı protesto etmek için yarın Irak Federal Mahkemesi önünde yapmayı planladığı eylemi, Musul operasyonu nedeniyle ertelediklerini açıkladı.

Irak halkından Irak ordusuna her şekilde destek olmalarını isteyen Sadr, şunları söyledi; “Irak ordusu teröristlere karşı şiddetli bir şekilde savaşmalı ve Irak halkını korumalı.”

Muqteda el Sadr, sözlerine şunu da ekledi; “Musul savaşnın bir mezhep savaşına dönmesini istemiyoruz.”

Bağdat’ın Seat meydanında yarın yapılması planlanan gösterinin de yönünün Türkiye konsolosluğuna dönmesi gerektiği talimatı veren Sadr, devamla şunları belirtti; “Irak’ı işgal edenlere ders olması için Türk konsolosluğu önünde gösteri yapılması gerekir. Türkiye Irak’ı kendi hesaplarının alınana çevirmemeli.”

Sadr daha önce, “Türk işgali kapıda. Müdahaleye hazırız” demişti.

EN SON EKLENENLER