‘Sahte muhataplar ile Alevileri yanlarına çekemezler’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dede Kargın Derneği’nin düzenlediği Kültür Bakanlığı’nın da desteklediği Nevruz etkinliğine ilişkin Alevi Dedesi Sefa Öztürk ve Pir Hüseyin Güzelgül PİRHA’ya konuştu.

Dede Kargın Derneği, 21 Mart’ta Ankara’da “Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması” adlı etkinlik düzenliyor. Etkinliğin, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un karakoldan bozma cemevinde “Hazreti Ali’nin doğum günü olan 21 Mart kutlamasını Ankara’da yapacağız” açıklamasının ardından yapılması dikkat çekiyor.

Kültür Bakanlığı’nın himayesinde düzenlenen “Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması” Alevi dedeleri ve pirleri tepki gösterdi.

Düzenlenen bu etkinliğe ilişkin Güvenç Aptal Ocağı pirlerinden Sefa Öztürk ve Kureyşan Ocağı pirlerinden Hüseyin Güzelgül PİRHA’ya konuştu. Pirler bu etkinliği hükumetin Alevileri, referandum sürecinde sahte muhattaplar yaratarak yanlarına çekmeye dönük politikanın bir parçası olarak gördüklerini söylediler.

SEÇİM YATIRIMI VE ŞOV

Sefa Öztürk, “davet edildiniz mi?” sorumuza, “Bizi davet etmezler, çünkü bizim gitmeyeceğimizi bilirler” diye cevap verdi. Bu düzenlenen etkinliği seçim yatırımı ve şov olarak değerlendiren Öztürk, “Aslında Alevilerin de böyle bir etkinlik düzenlemesinden de yana değilim. Bu Alevi anlayışını da küçük düşürüyor. Alevilik kimsenin kapısında dilenmez. Kendisini ifade etme, anlatma kabiliyetine de sahip. Dolayısıyla Aleviliğin A’sını bile ağzına almayan insanların yıllarca Newroz’u yasaklayanların şimdi böyle bir etkinlik düzenlemesi tamamen şovdur. Ve bu gerçek anlamda Alevilerin düzenleyeceği Newroz anlayışını sabote etmeye yöneliktir’ ifadelerini kullandı.

“TALİHSİZ BİR OLAY”

Dede Kargın Derneği’ni de eleştiren Öztürk şöyle konuştu:

“Dede Kargın gibi çok saygın bir mürşit ocağının böyle bir işe kalkışmasının açıkçası kendi ocağı bakımından da bir talihsizlik olarak görüyorum. Kargın ocağına yoğun bir itiraz var. Hatta kendisini bağladığını, Hüseyin Dedekargınoğlu’nun bir daha aynı saygıyı vermeyeceğini söyleyen insan sayısı da çok fazla.”

Referanduma doğru giderken yaşanan bu olayı talihsizlik olarak yorumlayan Öztürk, “Aradaki pazarlık nedir, çıkarın nedir? Bu kadar değer mi? Alevi anlayışını böyle kirli oyunlara alet etmek ne kazandırır gerçekten düşündürücü bir durum. Alevilik bu kadar zavallı değil. Buna kalkışanların ne kadar zavallı olduklarını da söylemek lazım” dedi.

“ALEVİLERİN BUNA RIZALIĞI YOKTUR”

Kureyşan Ocağı pirlerinden Hüseyin Güzelgül dede de şu sözlerle etkinliğe tepki gösterdi:

“Devlet ısrarla Alevileri görmezden geliyor. Sahte muhatapları yaratarak Alevileri asimile etmeye çalışıyor. Aleviler bu politikaları asla kabul etmezler. Gözden kaçan birkaç ihanetçi olabilir ancak Alevilerin rızalıkları olmaz. Gerçek demokrasiden yanayız. Kendimiz ve başkaları için inanç özgürlüğünden yanayız. Kin, nefret ve ayrımcılık olan hiçbir yerde görülmemiştir.”

“OYUNA GELMEYİZ”

Alevileri yanlarına çekmek için her türlü hileye başvurduklarını söyleyen Güzelgül, “Biz bu hileleri iyi biliyoruz. Bu açılımlar hüsranla bitti. Şimdi bir referandum var bu sefer tekrar Alevileri bir şekilde kazanarak yanımıza çekebiliriz diyorlar. Hesapları o. Biz bu oyunlara gelmeyiz. Alevilerde artık uyandılar. Gözleri açıldı” ifadelerini kullandı.

Sevim KAHRAMAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR