Sakine Cansız’ın anıt mezarı tahrip edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Paris’te öldürülen Kürt – Alevi kadın siyasetçi Sakine Cansız’ın Dersim’deki anıt mezarı kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi.

Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte öldürülen Kürt-Alevi kadın siyasetçi Sakine Cansız’ın anıt mezarı tahrip edildi. Kent merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Dersim Asri Mezarlığı’nda bulunan anıt mezarda inşa edilen 3 metre yüksekliğindeki duvarda Cansız’ın fotoğrafı ile yıldız ve güvercin kanatları bulunuyordu. Anıt mezara yapılan saldırıda duvardaki güvercin kanatları ile yıldız sökülmek istendi. Mermer duvara monte edilen çam ağacından yapılma kanatların sökülmemesi üzerine sert bir cisim ile güvercin kanadının bir kısmı ve yıldız sembolü kırıldı.

Konuya ilişkin görüştüğümüz Dersim Asri Mezarlığı’ndaki görevli, anıt mezara yapılan saldırıyı mezarın etrafına düşen taşlardan fark ettiklerini söyledi. Görevli, mezarlığın 500 metre ilerisinde askeri kontrol noktası olduğuna dikkat çekerek, saldırının gece yarısı yapıldığı ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Görevli, kimin veya kimlerin ne amaçla saldırıyı yapmış olduğunu bilmediklerini sözlerine ekledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR