Şakran’da 2 çocuk 5 gündür açlık grevinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şakran Çocuk Cezaevi’nde tutsak olan 2 çocuğun başlattığı açlık grevi 5’inci gününde devam ediyor. Tutsak çocuklardan Yiğit Üste’nin babası, ‘çocuğumun vücudunda darp izleri de var’ dedi

Şakran Cezaevi Kampusunda bulunan İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Yiğit Üste ve Sinan Yaşar’ın açlık grevleri 5’inci gününde. Cezaevinde darp edildikleri ve koşullarının ağırlaştırıldığı gerekçesi ile açlık grevine giren Üste ve Yaşar’ın durumuna dikkat çeken Üste’nin babası Harbi Üste, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde açıklama yaptı.

Vucüdunda darp izleri var…

Çocuğu ile görüştüğünde vücudunda darp izleri olduğunu gördüğünü belirten Baba Üste, “2 çocuğun açlık grevine girmesine neden olanların cezaevi yönettiklerinin tartışmalı olduğunu” söyledi. Çocukların durumundan endişe ettiklerini belirten Baba Üste, “çocukların taleplerinin karşılanması ve tedavilerinin yapılmasını” istedi. Baba Üste, “aynı zamanda çocukların açlık grevi koşullarına göre cezaevi yönetiminin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtirken, kamuoyuna duyarlılık çağrısı” yaptı.

Cezaevinde durum vahim…

İHD İzmir Şube Yöneticisi Ahmet Çiçek de, “cezaevinde 2 çocuğun başlatmış olduğu açlık grevinin cezaevinde durumun vahim olduğunu gösterdiğini” belirtti. Çocukların açlık grevi sürecinde cezaevinde dikkat edilmesi gereken durumlar olduğunu belirten Çiçek, “çocukların kırılgan olmalarını” hatırlattı. Açlık grevini yaratan nedenlerin “cezaevi yönetimi tarafından ortadan kaldırılması gerektiğini” belirten Çiçek, cezaevi idaresine uyarılarda bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR