Şakran’daki tutuklulara: Sizi parçalarız

0
156

Şakran 4 Nolu Cezaevinde tutulan 8 Devrimci Partili tutuklunun işkenceye maruz kaldığını belirten Avukat Erdoğan Akdoğdu, müvekkillerine “Sizi parçalarız” tehditlerinde bulunulduğunu söyledi. Aileler ise, cezaevi uygulamalarına karşı susmayacaklarını dile getirdi.

İzmir’de düzenlenen 1 Mayıs etkinliklerinde enternasyonalist devrimcilerin fotoğraflarını taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 Birleşik Devrimci Parti (Devrimci Parti) üyesinin tutuldukları Şakran 4 Nolu Cezaevinde işkenceye maruz kaldıklarını belirten yakınları ve avukatları açıklama yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir şubesinde yapılan toplantıya Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube yöneticisi Erdoğan Akdoğdu ile birlikte tutuklu yakınları ve Devrimci Parti üyeleri katıldı. Açıklamayı aileler adına ÇHD yöneticisi ve aile avukatlarından Erdoğan Akdoğdu yaptı.

‘AYAKTA SAYIM VE TEK SIRA DİZİLİMİNE MARUZ KALDILAR’

Adalet Bakanlığı’nın “Cezaevi tepki evleri genel müdürü” olarak anıldığını belirten Akdoğdu, “Cezaevinde esasında sistematik işkencenin planlandığı yapıldığı bir yer haline gelmiş durumda” dedi. Müvekkillerinin daha önce ayrı koğuşlarda tutulduğunu belirten Akdoğdu, yaptıkları ısrarlı başvuru sonucunda tek koğuşa alındıklarını kaydetti. 4 Nolu Cezaevine geçen müvekkillerine ayakta sayım ve tek sıra dizilme yönünde baskı uygulandığını belirten Akdoğdu, “Gardiyanlar tutukluların oturdukları sandalyelerden koltuk altlarından tutarak kaldırarak ayakta tutmaya zorlamaya başlamış. Müvekkillerimiz bunun yasa dışı olduğunu insani yönünün olmadığını anlatmışlar” şeklinde konuştu.

‘BURADA SİZİ PARÇALARIZ’

Tutukluların her şeye rağmen bir dizi tehditler ile karşılaştıklarını aktaran Akdoğdu, “Cezaevi idaresi müvekkilimizin çenesinden tutup akılı olacaksınız. Burada sizi parçalarız gebertiriz. Bir gardiyan sizin kolunuzdan tutup kaldırıyorsa yarın başka şekilde geleceğiz” tehditleri ile karşılaştıklarını söyledi. Tehditlerin ardından 14 Temmuz akşam sayımında müvekkillerinin darp edildiğini ve 17 Temmuz’a kadar devam ettiğini belirten Akdoğdu, müvekkillerinin ağza alınmayacak küfürlere maruz kaldığını söyledi.

‘SUSMAYACAĞIZ, SUSTURAMAYACAKLAR’

Akdoğdu olayın takipçisi olacaklarını belirtirken, Tutuklu bulunan Orhan Kılıç’ın babası Servet Kılıç da, artık bağırmak istediğini dile getirdi. Baskılara karşı susmayacaklarını belirten Kılıç, “Susmayacağız. Susturamayacaklar. Ne kadar mazlum mahkûmlar varsa hepsine sahip çıkacağız” diye belirtti.

Tutuklu bulunan Deniz Sinan Kocabıyık’ın babası Celal Kocabıyık ise, çocuklarının içi boş gerekçelerle tutuklandığını hatırlatarak, “Devlet çocuklarımızı rehin aldı. Rehin almak ile kalmadı işkence yapıyor. Çocuklarımızın yanındayız. Bu devran böyle gitmez. Bu devran gün gelir döner mutlaka bunun hesabını soracağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here