“Saldıran kırılma yaşar”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İdlib’den sonra Minbîc, Efrîn gibi kentleri de işgal etmek isteyen TSK-ÖSO, Rusya desteğiyle İdlib’e yeni sevkiyat yaparken, YPG Genel Komutanı Sipan Hemo uyardı: ‘Net ve açık bir şekilde tekrarlıyorum, savaşırız. YPG, YPJ, Ceyş el Siwar ve Kürt halkı; Efrîn ve Şehba’da tarihi bir ders verecek’

Türkiye, İdlib’den Efrîn ve Minbic’e kadar alanı Suriye-Rusya desteğiyle işgal ederek, halklar arasında inşa edilen federasyonu yok etmek isterken YPG, sert bir uyarı yaptı. “Efrîn ve Şehba’ya karşı bir saldırısı olursa; Türk devletinin kırılması sadece bu bölgeyle sınırlı kalmayacak, Kürtlere düşmanlık yaptığı her yerde kırılma yaşayacak.”
Rusya ve Suriye rejiminin kara gücü olarak İdlib’i işgal eden TSK Hatay sınırından kente yeni askeri konvoylar sevketti. Konvoyun geçişi Heyet Tehrir El Şam (Cehbet El Nusra) ve Feyleq El Şam eşliğinde gerçekleşti. Efrin’in Raco bölgesine bağlı Bilbile ilçesi üzerinde uçuş yapan iki keşif uçağından biri de YPG/YPJ tarafından düşürüldü. Sınıra yığılan TSK birlikleri, Efrin’i güneyden de kuşatmak, fırsat bulunduğunda işgal etmek istiyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan son açıklamalarında da “Afrin’de en ufak bir yanlışa tahammülümüz yok. Çok açık söylüyorum” dedi. Harekattan önce de TSK ilan edilmemiş şekilde İdlib’e, kampara girip çıkıyordu.

YPG: Türkiye’ye karşı savaşırız

Yeni Özgür Politika’ya konuşan YPG Genel Komutanı Sipan Hemo, Türkiye’nin asıl hedefinin Efrîn Kantonu ve Şehba’yı abluka altına almak olduğunu belirtti. Hemo, “Efrîn’e bir karış bile yaklaşamazlar. YPG, YPJ, Ceyş el Siwar ve Kürt halkı; Efrîn ve Şehba’da Türk devletine tarihi bir ders verecektir. Türk devletinin Efrîn ve Şehba’ya karşı bir saldırısı olursa; Türk devletinin kırılması sadece bu bölgeyle sınırlı kalmayacak, Kürtlere düşmanlık yaptığı her yerde kırılma yaşayacak… Ambargo uygulayarak aç bırakma siyasetini, yine içeride fitne ve provokasyonları geliştirmek istiyor. Efrîn ve Şehba halkının Türkiye’ye vereceği cevap bu bölge ile sınırlı kalmayacak. Eğer Türk devletinin Rojava ve Suriye’deki varlığının zarar vereceğini düşünüyorsak -ki zarar veriyor- biz de ona karşı savaşırız. Net ve açık bir şekilde tekrarlıyorum, savaşırız. Türkiye’ye karşı savaşacağız, sorumluluğu gereği de Rusya’nın da Türkiye’nin oyunlarına gelmemesini istiyoruz.” dedi. İdlib’in Türkiye, Katar, Suudi Arabistan olmak üzere, dünyadaki birçok istihbarat örgütünün kol gezdiği bir alana dönüştüğünü kaydeden Hemo, anlaşmalarla grupların da Halep’ten, Humus’tan İdlib’e taşındığını söyledi.

Türkiye’nin Ortadoğu’daki politikalarının bir bir çöktüğünü kaydeden Hemo, “Yeni Osmanlı hayalleri gerçekleşmedi; Mısır’da, Tunus’ta, Libya’da kaybetti. Yemen’de rol bile alamadı. Suriye’de önüne koyduğu plan ve politikaları tutmadı; adım adım yenildi. İşte bu yüzden, tüm imkanlarını seferber ederek İdlib’te varlığını göstermeye çalışıyor. Kürt halkının kazanımlarını engellemek için onları sattı; Halep’i, Humus’u teslim etti, Şam çevresinde mücadele eden güçlü gruplar vardı onları da teslim etti. Bütün bunları ise Kürt halkının kazanımlarını engellemek ve Rojava Devrimi’ni zayıflatmak için yapıyor” dedi.

İDLİB-EFRÎNn Tijda Yağmur

87

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR