Saldırının devamı gelecek mi? Uzmanlar yorumladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD, İngiltere ve Fransa; Suriye’nin Doğu Guta kentine kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla operasyon başlattı. Operasyonun ne anlama geldiğini medyascope.tv’den Ruşen Çakır’a değerlendiren Orta Doğu Enstitüsü Türk Çalışmaları Merkezi Direktörü Gönül Tol, “Sembolik bir saldırı olacağı yönünde bir konsensüs var fakat sembolik bir saldırı hiçbir şeyi çözmeyecek. Geçen yıl, Esad rejimi kimyasal silah kullanmıştı. Bunun üzerine Trump yönetimi bir füze saldırısında bulunmuştu. Hiçbir stratejinin parçası olmayan bu türk sembolik yanıtlar Esad rejiminin davranışını değiştirmiyor. Belki geçen yıl yapılandan biraz daha geniş kapsamlı bir saldırı olabilir. Fakat çok da rejimi devirmeye yönelik bir saldırı olacağını düşünmüyorum. Çok kapsamlı bir saldırı olursa, bunun sonuçları olacak. Rusya ve İran da aynı sertlikte buna yanıt verir. Amerikan yönetimi bundan korkuyor” diye konuştu.

HÜSNÜ MAHALLİ: DEVAMI GELECEKTİR

Hava harekatını kişisel Twitter hesabından değerlendiren Suriye Uzmanı Hüsnü Mahalli ise “7 yıldır anlatıyorum : Bu bir ‘bahar’ değil diye… Bu hepimizi hedef alan çok büyük ve alçak emperyalist, siyonist ve gerici bir saldırıdır. Devamı gelecektir. Hem de çok korkunç. Suudi-ABD- İsrail ittifakı yakında” yorumunda bulundu.

Suriye operasyonuna dünyadan ilk tepkiler

Rusya’dan Suriye’ye başlatılan operasyona ilişkin ilk açıklama  Rusya: Suriye’de kimyasal saldırı yok, İngiltere propagandası var İngiltere, Suriye’ye müdahaleye katılma kararı aldı Doğu Guta’da bir kimyasal silah laboratuvarı bulunduğu iddiası ABD’den kimyasal silah açıklaması: Kanıtlar elimizde Macron: Esad’ın kimyasal silah kullandığına dair kanıtımız var

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR