Sanık: AK Parti üyesiyim, HDP binasını yaktık

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Ümraniye İlçe binasına gerçekleştirilen saldırıya dair açılan davanın duruşmasında savunma yapan sanık Emsal Yıldırım, AKP üyesi olduğunu söyledi. Sanıklar HDP ilçe binasını yaktıklarını dile getirmesine rağmen, mahkemece tutuklanmadı.

HDP Ümraniye İlçe binasına 18 Aralık 2016 tarihinde ırkçı gruplar tarafından gerçekleştirilen ve polis Numan Şerif Tatlı’nın düşerek yaşamını yitirdiği saldırıya dair açılan davanın ilk duruşması görüldü. İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Hamit Ölmezoğlu, Nuri Kılıç, Onurcan Kozak, Emsal Yıldırım katıldı. Özgürlük Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar da müşteki müdafi olarak duruşmada hazır bulundu.

İTİRAF ETTİ

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada sanıklar savunma yaptı. Savunmasında AKP üyesi olduğunu söyleyen Sanık Emsal Yıldırım, 200 kişilik bir grup olarak HDP İlçe binasına girdiklerini kaydederek, sonrasında polislerin kendilerini aşağıya indirdiğini belirtti. Yıldırım, polislerin kendilerini binadan indirmesi ardından başka bir binadan HDP İlçe binasına çıktıklarını ve Türk bayrağı astıklarını dile getirdi.

‘YAN BİNADAN TİNER GÖTÜRDÜK’

Sanık Onurcan Kozak ise, girdikleri HDP İlçe binasını yakmak istediklerini ve bina içerisinde küçük çaplı yangın çıktığını dile getirdi. Kozak, savunmasında ikinci defa HDP binasını yaktıklarını dile getirerek, “Bu kez yan binanın çatısında tiner gördük. Bu tinerle tekrardan binaya girdik. Tiner döküp ateşledik. Daha sonra binadan çıktık. Aşağıda gerekli tedbirler alınmıştı. Yan binalara sıçrama ihtimali yoktu” şeklinde ifade verdi. Sanık Hamit Ölmezoğlu da Kozak ile aynı ifadeyi tekrarlayarak, HDP binasını yaktıklarını söyledi.

Müşteki müdafileri olan ÖHP’li avukatlar ise söz alarak, olayın siyasi nedenlerle işlenmiş örgütlü suçlar kapsamında olduğunu dile getirerek, yetkisizlik kararı verilerek Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini talep etti. Avukatlar, sanıkların da tutuklanmasını istedi.

Savunmalar ardından karar veren mahkeme, avukatların taleplerini reddederek, duruşmayı 26 Eylül gününe erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR