‘Sansasyonel eylem yapacaktı’ denilen kişi, inşaat işçisi çıktı

Post date:

Author:

Category:

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da gözaltına alınıp, havuz medyası tarafından “Dağ kadrosundan gelip, sansasyonel eylem yapma hazırlığında olduğu” şeklinde hedef gösterilen kişinin evli ve iki çocuk babası inşaat işçisi Adem Yakışır olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele ve Özel Harekat Şubesi polisleri tarafından 12 Aralık’ta gözaltına alınan Adem Yakışır (32), daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tutuklanan Yakışır için havuz medyasında, “PKK dağ kadrosundan geldiği ve eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen bir terörist yakalandı” şeklinde haberler servis edildi.

Ancak tutuklanıp, bu haberlerle suçlanan Yakışır’ın, ailesi ile birlikte 10 yıldır Sur ilçesine bağlı Melik Ahmet Mahallesi’nde oturan bir inşaat işçisi olduğu ortaya çıktı. “Dağ kadrosundan” olduğu ileri sürülse de, evli ve iki çocuk babası olan Yakışır, evine yapılan baskın ile gözaltına alındı.

Saat 13.00 sıralarında onlarca polis eşliğinde Yakışır’ın evine yapılan baskında, içeride 4 saat boyunca arama yapıldığı öğrenildi. Operasyon kapsamında yaşadığı sokağın giriş çıkışları dahi ablukaya alındı.

‘BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ’

Halen yaşadıkları olayın şokunu üstünden atamayan Ayla Yakışır (31), eşi hakkında çıkan haberleri yalanlayıp, eşinin ne “terörist” olduğunu, ne de evlerinden örgütsel doküman bulunduğunu söyledi. Baskın yapıldığı sırada, eşi ve çocuklarıyla evde olduklarını belirten Yakışır, yaşananları şöyle anlattı: “Eşimle evde oturuyorduk. Eşim markete gidip sigara alacağı sırada apartmanın içinde polislerce durduruluyor. Bir grup apartmanın içinde eşimin üstünü ararken 20 polis evin içine girerek arama yapmaya başladı. Polisler evde arama yaparken sık sık hakaretlerde bulunuyordu. Evin her yerini dağıttılar. Evde arama yaparken birbirlerine ‘İyi arayın, evde kesin roket vardır’ diyorlardı. Her yeri didik didik aradılar. Mutfağın, banyonun, salonun tavanını bile söktüler. Mutfaktaki erzakları yerlere döktüler. Yaptıkları arama sonunda evden sadece bilgisayar, eşimin ve benim telefonlarım ile eşime babasından hediye kalan bir silahı götürdüler. Hatta ben kendim gösterdim silahı onlara. Tutanağa da bu şekilde yazdılar. Kendi tutanaklarında bile bunlar varken neden çok sayıda mühimmat diye haber yazmışlar? Polisin tutanaklarına bakabilirler. Bana çok ağır hakaretlerde bulundular. ‘Biz terörist değiliz, siz bizim adımızı teröriste çıkarmışsınız’ dedim. Eve gelen kaynımı da şiddet uygulayarak tehdit ettiler.”

GİDERKEN EVE KURŞUN BIRAKTILAR!

Eşinin suçsuz yere tutuklanmasına isyan eden Yakışır, polislerin evden giderken televizyon masasının üstüne kurşun bıraktığını da paylaştı. Böylelikle kendilerine mesaj verildiğini söyleyen Yakışır, hem eşinin hem de kendisi ve çocuklarının hayatından endişe ettiğini kaydetti.

Tutuklanıp cezaevine konuşan eşi Adem Yakışır ise, 4 gündür avukatıyla görüştürülmüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR