Savaş bölgesindeki çocuklar için oyuncak atölyesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Toplumsal farkındalık projeleriyle bilinen İzmir Müzisyenler Derneği, şimdi de savaş bölgelerindeki çocuklar için oyuncak atölyesi kurdu. Dernek üyesi Meltem Karasu Demir, amaçlarının barış ve güzellikleri yaymak olduğunu söyledi.

Yaşamın her alanında dayanışmayı ve farkındalığı geliştirmeyi, farklı kesimler arasında empati ve duygusal bağları güçlendirmeyi, müziğin birleştirici ve ortaklaştıran güzelliğini yaşama katmayı esas alan İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) bu kez de çocuklar için oyuncak atölyesi oluşturdu. Daha önce Kobanêli çocuklar için “Oyuncak Köprüsü” kampanyası başlatan İMD, şimdi ise bütün çocuklar için dernek binasında oyuncak atölyesi kurdu. Atölyede İMD üyelerinin yanı sıra farklı dernek üyeleri de oyuncak yapımına destek veriyor. İki haftada bir dernekte bir araya gelen gönüllü üyeler, oyuncak yapımı için gönüllüler tarafından temin edilen malzemelerle çeşitli oyuncaklar yapıyor.
CİZRE’DEKİ ÇOCUKLARA GÖNDERİLDİ
İMD’de gönüllü olarak oyuncak bebek yapan 40 yaşındaki Bahar Kartal, çocukların gülümsemesi için bütün oyuncakları severek yaptığını belirtti. 20 yıllık evlilik hayatında çocuk sahibi olamadığı için daha fazla ilgi gösterdiğini kaydeden Kartal, yaptığı bebekleri hediye ettiği çocukları mutlu etmenin sevincini yaşadığını aktardı. Bir gecede bir oyuncak bebek yaptığını ifade eden Kartal, evinin bir odasının oyuncak atölyesi haline getirdiğini de belirtti.
Bazen çocuklarla birlikte kendi hayallerindeki bebekleri yaptığının altını çizen Kartal, “Evimde ilk olarak küçük bir masada bebek yapamaya başladım. Sonra büyük masaya geçtim. Şimdi de bir odada atölye oluşturdum. Bizim gözümüzde bir bebek yapmak küçük bir şeydir. Bir çoraptan bir bebek çıkıyor belki. Ama onlar için bir oyuncak bebek yapmak çok değerli. İMD’nin bu kampanyasını gördüm ve destek vermeye geldim. Yaptığım bebekler Cizre’deki çocuklara gönderildi. Bu çok keyif verici bir durum. Yöresel bebeklerden de yapıyorum. Artık vazgeçilmezim oyuncak yapmak” diye belirtti.
‘HER BEBEK BİRAZ LORÎN’DİR’
Yaptığı bütün oyuncakların savaş bölgesindeki çocuklara göndermek istediğini dile getiren Kartal, savaşta en çok çocukların zarar gördüğünü vurguladı. Kartal, savaş bölgesinde olan çocukların oyuncaklarla oynadıkları esnada mutlu olduklarını ifade ederek, “Her bebek biraz ‘Lorîn’dir. Çünkü ‘Lorîn’ bebeğin ninnisidir. Dünyada gelişen bütün bu olumsuzlukların içerisinde güzel bir şey bırakmak istiyoruz. Çocukların hafızlarında oyuncaklar ile onların gülüşlerinde artık bir anı bırakmak istiyorum” dedi.
‘BARIŞ GÜNÜ’NDE CİZRE’YE GÖNDERECEĞİZ’
İMD üyesi Meltem Karasu Demir ise, derneğin oyuncak atölyesinin amacının Türkiye’nin çok çeşitli yerlerinde aynı şart ve haklara sahip olamayan çocukların mutluluğu olduğunu söyledi. Geçen sene “Oyuncak Köprüsü” kampanyası başlattıklarını hatırlatan Demir, asıl amaçlarının toplumun her kesimine barış ve güzellikleri yaymak çağrısı olduğunu vurguladı. Geçen sene yaptıkları oyuncakları Nusaybinli çocuklara da götürdüklerini ifade eden Demir, “Amaç oyuncağı bulmak veya götürmek değildir. Amaç burada çeşitli kesimlerden çeşitli insanların kendilerinden başka ve kendileri ile eşit durumda olmayan zor durumda olan çocuklar için bir şeyler yapmaktır. Bu sene oyuncakları Dünya barış gününde Cizre’ye götüreceğiz ve oradaki çocuklara hediye edeceğiz. Bu oyuncaklar çocuklar ile bir sevgi bağımızdır” şeklinde konuştu.
‘SAVAŞTA EN BÜYÜK YIKIMI ÇOCUKLAR YAŞIYOR’
Son dönemlerde çocuklar üzerinde yaşanan taciz ve istismar vakalarını hatırlatan Demir, “Savaş bu değerli hayatı bazıları için yok sayıyor. Özellikle çocuklar için bu böyle. Eğer bir dokunuş var ise bunu yapıyoruz. Çocuğa bir oyuncak vermek bir katkıdır. İnsanların çocuklara ilişkin yapılan bu tür kampanyalara destek vermesini istiyoruz. Herkes katılsın. Mutlu oluruz. Bütün çocuklar için herkes bir şeyler yapıyor. Kimisi kumaş kimisi başka bir şey getirerek bu kampanyaya destek olabilir. Birlikte çocukların gülümsemesi olabiliriz. Paylaşmak ve üretmek güzeldir” dedi.
MA / Ruken Demir 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR