‘Savaşta kazanan olmaz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Barış süreçlerini canlandırmak: Kolombiya, Filipin, Endonezya” Konferansı ikinci gününde devam etti. Sabancı Üniversitesi, TESEV ve Frederich Ebert Stiftung Derneği ortaklığında İstanbul’da organize edilen konferansta Kolombiya Barış Süreci tartışıldı. Oturumun ilk konuşmacısı, Kolombiya Adalet Bakanlığı Geçiş Dönemi Adaleti Bölümü Direktörü Catalina Diaz’dı. Kolombiya Barış Anlaşması’nın imzalanmasının çok duygusal ve büyük bir anlam ifade ettiğini belirten Diaz, “Herkes o gün anı duyguyu paylaşıyordu, çünkü o gün barışıyorduk. O gün çektiğim bir bayrak vardı, her renk var o bayrakta, ama beyaz renk de o gün eklendi” dedi.

6 kez müzakere

6 defa müzakere yapıldığını dile getiren Diaz, son müzakere sürecinin farklı olmasının nedeninin ise askeri alanındaki düzenlemelerden kaynaklı olduğunu vurguladı. Diaz, hem devletin hem de FARC’ın bu düzenlemelerle askeri başarılar elde edemeyeceğini anladığını ifade etti.

Kadınlar kendileri anlatmalı

Diasporadaki Kolombiyali Kadınların Hakikat, Hafıza ve Uzlaşma Komisyonu Koordinatörü Helga Flamtermesky ise görüşmelerde sadece iki kadının yer almasını eleştirdi. Flamtermesky, “Kolombiya tarihinde kadınların sadece mağdur olarak değil, belirleyen olarak yer almasını isterdik” ifadelerini kullandı. “Geçmişten bahsederken kadınların yaşadıkları acılar üzerine değil, daha çok nasıl güçlendirilebilinecekleri üzerinde çalışıyoruz” diyen Flamtermesky, kadınlar olarak gerçek hikayelerini kendilerinin anlatmak istediğini vurguladı.

Sivil toplum vurgusu

Birleşik Krallık ve Kolombiya Barış Anlaşması Referandumu Danışmanı Quintin Oliver da, sunumunda Kolombiya referandumunda bir kesimin boykot edeceğini düşündüklerini ama katılımın çok düşük olduğunu dile getirdi. Oliver, Barışın Kolombiya halkının olduğunun da altını çizerek “Bütün referandumlarda liderler sevilmediği zaman, liderin önerdiği konuya halk destek vermez. Sivil toplumlar referandumlarda önde görünmeli ve yürütücüsü olmalıdır” dedi.

‘Sonunda müzakere var’

Uzlaşma Olanakları Organizasyonu Filipinler ve Kolombiya Programları Direktörü Kristian Herbolzheimer ise uzun çatışmaların hepsinde müzakerelerin olduğunu ancak bazıların kısa sürede, bazıları ise uzun sürede sonuçlandığını ifade etti.

Savaşta kazanan olmaz

Herbolzheimer, devamında şunları söyledi: “Savaşta hiçbir zaman kazanamazsınız. FARC bazen etkili eylemler yaptı bazen devlet yaptı ama kazanan olmadı. Dünyanın hiçbir yerinde mükemmel bir barış süreci yok. Herkes dönüp başkasına bakıyor. Her barış süreci yeni bir deneyim kazanıyor” dedi.

Yoksullar ‘evet’ zenginler ‘hayır’

Yapılan referandumun sonuçlarına da değinen Diaz, savaştan etkilenen yoksul yurttaşların referandumda ‘evet’, zenginlerin yaşadığı bölgelerde ise yoğunlukta ‘hayır’ oyununun
çıktığını dile getirdi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR