‘Savaştayız’ bahanesi ile işçilerin maaşı ödenmiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

1952 yılana kadar Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı bir belde olan Adilcevaz, 1953 yılında ilçe statüsüne kavuştu. Kürt, Türk ve birçok halkın bir arada yaşadığı Adilcevaz, yıllarca devletin ayırımcı politikalarına maruz kaldı. Özellikle Adilcevaz merkezinde yaşayan Kürtler, yıllarca devletin baskısı altında yaşadı. Başta belediye olmak üzere diğer kamu kurumlarında Kürtlerin çalışmasına izin verilmedi.

Süphan Dağı ile Van Gölü arasında kurulan Adilcevaz ilçesi, muhteşem doğasıyla göz kamaştırıyor. Ayrıca Adilcevaz sınırları içerinde bulunan Arin ve Aygır gölleri ile insanı kendisine hayran bırakıyor. Adilcevaz ilçesi, ceviz ağaçları ile bölgenin ceviz ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor. AKP ve MHP iktidarı tarafından sömürülen Adilcevaz ilçesinde yaşayan halkın çoğunluğu yoksul. İş imkanı bulamayan Adilcevazlı gençlerin büyük bir kısmı ise Türkiye kentlerine göç etmek zorunda kalıyor.

AKP, ADİLCEVAZ’DA KORKU İMPARATORLUĞU KURMUŞ

3 yıldır işçilerin maaşlarını düzenli ödemeyen AKP’li Adilcevaz Belediyesi, 8 aydır da onlarca işçinin maaşını vermiyor. Belediye yetkilileriyle ile görüşerek hakları olan maaşları isteyen işçiler ise baskıya maruz kalıyor. Belediye yetkililerinin, işçileri tehdit ettiği ve basına demeç vermeleri halinden işlerine son verileceği belirtildi. AKP’li belediye yetkililerinin işçilere, “Para yok, isteyen işi bırakabilir” dediği ortaya çıktı. 8 aydır maaş alamayan işçiler, evlerine ekmek götüremediklerini belirtiler.

AKP’nin, Adilcevaz’da korku imparatorluğu kurduğunu dile getiren ve güvenlik gerekçesi ile ismini açıklamayan bir işçi, “Adilcevaz’da AKP korkusundan dolayı kimse hakkını arayamıyor. Hakkını arayanlar ya işinden oluyor ya da başına bir şey geliyor. Yıllardır büyük sıkıntı yaşıyoruz. Artık evimize ekmek bile alamıyoruz. 3 yıldır bu sıkıntıyı yaşıyoruz ama son 8 aydır hiç maaş bile alamadık. Eğer maaş alamasak evimizi nasıl geçindireceğiz” dedi.

‘SAVAŞA PARA VAR, İŞÇİYE YOK’

Belediyeden maaşlarımızı istediğinde yetkililerin kendilerine, “Suriye’de, Irak’ta savaş’tayız” dediklerini belirten bir diğer işçi ise şöyle konuştu: “Ayladır maaşımızı alamıyoruz. Bize, “hükümetimiz Irak’ta, Suriye’de savaşta” diyorlar. Bizim vergilerimizi, paramızı savaşa harcamasını biliyorlar ama işçilere gelince ‘para yok’ diyorlar. Bu konuda daha önce şikayette bulunduk. Müfettişler geldiler ama sorunu çözmeden geri gittiler. Belediyeye gelen müfettişler AKP’nin memurları, belediye yetkilileri tarafından hediye adı altında rüşvetlerini alıp, gittiler.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR