Savcı iddianamede tasarrufçu cezada bonkör davrandı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’de 34 kişi için 34 sayfalık iddianame hazırlayan savcı, 9 sayfayı kimlik bilgilerine, 6 sayfayı “PKK/KCK yapılanmasına” geriye kalan 19 sayfayı ise eylem ve etkinliklere ayırınca delilleri unuttu. Savcı, 18 Aralık 2016’da kayyumun atandığı Akdeniz Belediyesi’ni de Kasım ayında kayyum atanmış gibi gösterdi.

Mersin’de 24 Aralık 2016 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’ne dönük operasyonlar kapsamında tutuklanan HDP İl Eşbaşkanı Sadun Doğan, Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu ile aralarında KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Ergin Çağlar’ın da olduğu 15’i tutuklu 34 kişi hakkında iddianame tamamlandı.

Daha önce hazırlanan ancak mahkeme tarafından “suç vasfı oluşmadığı” gerekçesiyle iade edilen iddianameyi, Savcı İhsan Doğan yeniden hazırladı. İddianame Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıklardan tutuksuz yargılanan Abdulkerim Timur “örgüt propagandası yapmakla” suçlanırken, diğer 33 sanığın ise “örgüt üyesi olmak” suçlaması ile yargılanması isteniyor.

34 sanık hakkında hazırlanan 34 sayfalık iddianamenin ilk 9 sayfasında sanıkların isimlerine yer verilirken, sonraki 6 sayfada ise “PKK ve KCK”nin yapılanması anlatılıyor. Kalan 19 sayfada ise tutuklu ve tutuksuz 34 kişi hakkındaki iddialara yer veriliyor. 20 Temmuz’da ilk duruşması görülecek davada 33 sanık hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla toplamda 165 yıldan 330 yıla kadar ceza istenirken, bir sanık hakkında da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede sanıklardan HDP İl Eşbaşkanı Sadun Doğan ve Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu’nun da aralarında olduğu tüm sanıkların 2014, 2015 ve 2016 yıllarında katıldıkları cenaze törenleri, eylem ve etkinlikler suç unsuru sayıldı.

DAİŞ’İ PROTESTO ETMEK SUÇ SAYILDI

İddianamede suç olarak belirtilen eylemler arasında DAİŞ’e karşı 2014 yılının Ağustos ayında HDP Mersin İl binası önünde Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) tarafından yapılan basın açıklaması ve yürüyüşe de yer verilmesi dikkat çekti.

İddianamede HDK için de, “Mersin’de herhangi bir yasal kuruluşları bulunmayan ve kendilerini Halkların Demokratik Kongresi (HDK) olarak tanıtan, PKK/KCK örgütüne müzahir” denildi.

SAVCI TARİHLERİ KARIŞTIRDI

Kasım 2016’da HDP’li vekillerin tutuklanması ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasını protesto eden eyleme de iddianamede yer veren savcının, 18 Aralık 2016’da kayyum atanan Akdeniz Belediyesi’ni de kayyum atanmış gibi göstermesi dikkat çekti. Henüz kayyumun atanmadığı Kasım ayındaki eylem için savcı şu ifadelere yer verdi: “PKK/KCK terör örgütü propagandası ve örgütü adına faaliyet yürütmekten tutuklanan HDP milletvekillerine destek vermek, Akdeniz Belediyesi’ne kayyum atanması, görevden alınan ve ihraç edilen kamu görevlilerinin durumu, olağanüstü hal kapsamında uygulanan sözde hukuksuzluklar ile ilgili 04.11.2016 günü Mersin Akdeniz Belediyesi konferans salonunda Valilikçe yasaklanan eyleme şüpheliler Serpil Okuyucu ve Mehmet Emin Sarıgül’ün de katıldığının tespit edildiği…”

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski eşbaşkan Figen Yüksekdağ’ın posterlerinin HDP Yenişehir İlçe binasına asılması da suç kapsamında değerlendirildi.

KİTAP VE PAYLAŞIMLAR YETTİ!

İddianamede “Nasıl Bir Yerel Yönetim“ isimli Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği’nin (GABB) eğitim yayını suç unsuru sayılırken, bazı sanıklar ise sosyal medya paylaşımları üzerinden “örgüt üyesi” olarak değerlendirildi.

HDP Kurdali Mahalle Temsilciliği’ndeki bir fotoğraf için iddianamede “1 adet 30×50 ebatlarında kahverengi çerçeveli üzerinde XEBATKAREN ÇAPEMENIYA AZAD yazılı elinde fotoğraf makinası olan bayan fotoğrafı bulunduğuna” yer verildi.

Savcı Doğan iddianamenin sonunda ise, haklarında herhangi bir delile yer vermediği Fırat Acar ile Vedat Azrak için “PKK/KCK örgütünün mahalle yapılanması içerisinde faaliyet yürüttükleri”ni belirtti. Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Sadun Doğan, Nurettin Atız, Sıddık Aykut, Sedat Akbay, Raziye Söner, Salih Akti, Selman Günbat, Kahraman Oğuz, Abdulkerim Elçi, Selahaddin Karakeçili, Nuriye Arslan, Şükrü Alkanlı, Mustafa Salış, Ömer Serin, Hıdır Berk’in HDP Mersin İl ve İlçe teşkilatlarında faaliyet yürüttüklerini söylemesi de dikkat çekti.

Sanıklardan Abdulaziz Durak, Abdulkerim Elçi, Fırat Acar, Mehmet Bakrak, Salih Aktı, Vedat Azrak ve KHK ile kapatılan DİHA muhabiri Ergin Çağlar hakkında iddianamenin hiçbir yerinde bir delile yer verilmemesine rağmen, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılanmaları talep edildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR