Savcı ‘örgütsel’ dedi ve ekledi: Kitapların yasaklı olup olmadıkları internet üzeri araştırmalarda bulunmadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Radyo Ses Genel Yayın Yönetmeni Semra Özlü ve radyonun ortağı Ferhat Orhan hakkındaki iddianamede, yazar İsmail Beşikçi ve Nuri Dersimi’nin kitapları “Örgütsel faaliyet” denilerek suç unsuru sayıldı. “Kitapların yasaklı olup olmadığı internet üzeri araştırmalarda bulunmadı” ifadesi dikkat çekti.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Mersin Radyo Ses çalışanlarının evlerine 8 Ocak’ta yapılan operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Genel Yayın Yönetmeni Semra Özlü ve hakkında tutuklama kararı bulunan radyonun ortağı Ferhat Orhan hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hazırladığı iddianame, Mersin 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
Davanın ilk duruşması 17 Mayıs’ta görülecek.
İSMAİL BEŞİKÇİ’NİN KİTAPLARI SUÇ UNSURU 
Radyoda el konulan Mehmet Nuri Dersimi’nin “Kürdistan Tarihinde Dersim” kitabı ile yazar ve sosyolog İsmail Beşikçi’nin “Başkaldırının koşulları”, “Bir Aydın, Bir Örgüt ve Kürt Sorunu”, “Ortadoğu’da Devlet Terörü” ve “Kürt Aydını Üzerine Düşünceler” kitapları iddianamede suç unsuru sayılarak, “Örgütsel faaliyet” şeklinde değerlendirildi. Ancak aynı iddianamede, “Kitapların yasaklı olup olmadığı internet üzeri araştırmalarda bulunmadı” ifadesi yer aldı. İddianamedeki söz konusu bölüm şöyle: “… İsmail Beşikçi yazarlı tüm kitapların 1990, 1991, 1992, 1993, 1994 yıllarında yayınlanan kitaplardan olduğu, bahse konu kitapların suç unsuru içeren yayınlardan olduğu, ancak internet ortamında yapılan araştırmalarda İsmail Beşikçi isimli yazarın yukarıda belirtilen kitaplardan dolayı değişik tarihlerde yargılandığı, cezaevine girdiği, bu kitapların mahkemelerce yasaklanmış olabileceği (İsmail Beşikçi’nin 36 kitabından 32’sinin yasaklı olduğu) yönünde teyide muhtaç bilgiler elde edilmiş, bahse konu kitapların yasaklı-el koyma ve toplatma kararlarının olabileceği değerlendirilerek, kitaplar hakkında alınmış mükerrer karar olmaması amacıyla bu kitaplar hakkında herhangi bir tespit yapılmadığı…”
Savcı, kitapların suç unsuru sayılmasına ise Beşikçi’nin 12 Mart 1971 döneminde yargılanıp tutuklanmasını gerekçe gösterdi.
GÖZALTI HABERİ DE SUÇ
İddianamede ayrıca Genel Yayın Yönetmeni Semra Özlü’nün gözaltına alınması ile ilgili yapılan haberler de suç sayılarak, “Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheli Semra Özlü hakkında terör örgütü güdümünde yayın yaptığı tespit edilen ve mahkeme kararı ile erişimi engellenen ANF isimli haber sitesinde ‘Mersin Ses Radyo Genel Yayın Yönetmeni Gözaltına Alındı’ şeklinde haber yapıldığı” ifadesi de bulundu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR