Savcı sendikacıyı tutanakla polise hedef gösterdi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “araştırma tutanağı” diye belirtilen ve altında Ankara Terörle Mücadele Şubesi polislerinin imzası bulunan bir belgede, SES üyesi Mahmut Konuk için “örgüt içinde aktif” ibaresi kullanılarak polisin hedefinde olması gerektiği belirtiliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan İHD ve sendika temsilcileri Konuk’un can güvenliğinden devleti sorumlu tuttu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “araştırma tutanağı” diye belirtilen ve altında Ankara Terörle Mücadele Şubesi polislerinin imzası bulunan bir belgede Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), eski Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Mahmut Konuk için “örgüt içinde aktif” ibaresi kullanılarak polisin hedefinde olması gerektiği belirtiliyor. Söz konusu belge üzerine SES Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, aynı zamanda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Mahmut Konuk, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eşbaşkanı Öztürk Türkdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinden Behçet Yıldırım ve Lezgin Botan, KESK Eşgenel Başkanı Mehmet Bozgeyik, SES  Eşbaşkanı Gönül Erden ile çok sayıda üyeleri katıldı.
‘ADLİ KOLLUK KANUNLARI ÇİĞNEMEKTE’
Basın metnini okuyan SES Eşbaşkanı Gönül Erden, Mahmut Konuk’un “polisin hedefi konumunda bulunan kişiler” arasında olduğunu öğrendiklerini kaydetti. Erden, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın araştırma tutanağı diye belirtilen ve altında Ankara Terörle Mücadele Şubesi polislerinin imzası bulunan bir belgede Mahmut Konuk ile ilgili ifadeler oldukça hayret vericidir. Bu belgede Konuk, yasa dışı silahlı bir örgüt içerisinde aktif faaliyet gösterdiği ve bu nedenle polisin hedefi konumunda olan bir kişi olarak anılması Türkiye’deki adli kolluğun Anayasa ve kanunları çiğnediğini ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.
‘ANKARA’DA ÇOK SAYIDA KİŞİ KAÇIRILDI’
OHAL ilanından sonra Ankara’da çok sayıda kişinin sokak ortasında kaçırıldığına dikkat çeken Erden, Konuk’un can güvenliğinden devleti sorumlu tuttu. Erden, “Anayasa ve yasalara aykırı faaliyet içerisinde bulunan adli kolluk görevlileri hakkında her türlü yasal yollara başvuracağız. Mahmut Konuk yalnız değildir” dedi.
‘BAŞIMA SAKSI DÜŞSE DEVLET SORUMLUDUR’
Açıklama sonrası söz alan Mahmut Konuk ise, şunları söyledi: “Yasalara göre bir suç işlemiş isem beni tutuklayabilir, yargılayabilir. Çünkü adresim belli, yerim yurdum belli. Beni rahatlıkla bulabilirler.Ama bunu yapmıyorlar. Çünkü beni yargılayacakları bir suç yok. Sadece yaptıklarımdan rahatsızlar. İhraçlara karşı direniş örneği gösterdim. Yolda yürürken başıma bir saksı düşse bundan devlet sorumludur” diye kaydetti.
‘OHAL İLE 90’LI YILLARA DÖNÜLDÜ’
KESK Eşgenel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, tüm muhalif kesimlerin hedef aldığına dikkat çekerek, OHAL ile birlikte 90’lı uygulamalara dönüldüğünü söyledi. Bozgeyik, “AKP 16  yılık iktidarı döneminde 90’lı yıllara dönüldü.Özellikle üyelerimize karşı bir itibarsızlaştırmaya dönük saldırılar var. Biz bunları yapanlar hakkında gerekli başvuruları yapacağız ve üyelerimize sahip çıkacağız” diye konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR