Savcı Tahir Elçi’yi ‘terör örgütü mensubu’ yaptı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tahir Elçi’nin cenaze törenine ait fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan bir yurttaş için, “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf üzerine ‘yasta değil isyandayız’ şeklinde yorum yaptığı” diyerek, cezalandırılmasını istedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle Berat Baran isimli yurttaş hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” iddiasıyla 1 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İddianamede, Baran hakkındaki soruşturmanın Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının kurumsal eposta hesabına gelen ihbar maile başladığı belirtildi. Yapılan soruşturma sonucunda Facebook hesabının Baran’a ait olduğu ileri sürüldü. Baran’a ait olduğu iddia edilen Facebook hesabında yapılan 6 paylaşım suçlama konusu yapıldı.
İddianamede, özyönetim ilan edilen kentlerde yaşanan yıkım, askeri operasyonlar ve insan hakları ihlallerine dair yapılan yorum ve paylaşılan fotoğraflar suç delili olarak gösterildi. Şırnak’ta öldürüldükten sonra zırhlı aracın arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik ve Diyarbakır Sur’da Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi için yapılan paylaşım suçlama konusu yapıldı.
ELÇİ ‘TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU’ OLDU!
Savcı, Baran’ın sosyal medya hesabında paylaştığı Tahir Elçi’nin cenazesinin bulunduğu tabutun fotoğrafı için skandal yorumda bulundu. Elçi’nin tabutunun bulunduğu fotoğrafın ekran görüntüsünü iddianameye suç delili olarak koyan savcı, Baran’ın paylaştığı fotoğraf için şu ifadeyi kullandı: “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf üzerine ‘yasta değil isyandayız’ şeklinde yorum yaptığı…”
Baran’ın ifadesine yer verilen iddianamede, Baran, hesabın kendisine ait olduğunu, ancak suçluma konusu yapılan bazı paylaşımları kendisinin yapmadığını belirtti. Baran, Şırnak, Nusaybin ve Silvan ile ilgili yaptığı paylaşımlarda çatışmalarda zarar gören sivillere dikkat çekmek için yaptığını söyledi.
HAPSİ İSTENDİ
Savcı iddianamede, Baran’ın herkese açık sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası yaptığı”, “ölen örgüt mensuplarını kahramanlaştırdığı”, “örgütün amaç ve eylemlerini desteklediği, kamuoyu nezdinde övdüğü, meşru gösterdiği ve bunu sosyal medya üzerinde etkin bir şekilde yaptığını” ileri sürdü. Baran’ın “örgütün şiddet, cebir ve tehdit yöntemlerini meşru gösterecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yaptığı” iddiasında bulunan savcı, Baran’ın “örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” suçlarını işlediğini ileri sürerek cezalandırılmasını istedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR