Savcıya göre, çay içmek, takı takmak suç

0
192

Kürt siyasetine ve siyasetçilerine dönük gözaltı ve tutuklama operasyonlarıyla HDP işlevsiz bırakılmak istenirken, hazırlanan akıl almaz iddianamelerle de siyasetçiler rehin alınıyor. Daha önce bir çok iddianamede ortaya çıkan akıl almaz iddiaların bir benzeri de Manisa’da çeşitli tarihlerde tutuklanan HDP’liler için hazırlanan iddianamede ortaya çıktı. Hazırlanan iddianamede HDP’li siyasetçilerin düğünlerde taktıkları takılar “örgüte taban kazandırmak” olarak gösterildi.

Tüm etkinlikler ‘suç’

Manisa’da farklı tarihlerde gözaltına alınmalarının ardından 57’sinin tutuklandığı 138 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Manisa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Binlerce yıl hapis cezasının istendiği iddianamede, HDP’nin faaliyetleri suç sayıldı. İddianamede HDP’nin farklı tarihlerde düzenlediği basın açıklamalarının farklı farklı soruşturmalar kapsamında ele alınması gerektiğine yer verilirken, birçok yasal eylem ve etkinlikte “suç “olarak gösterildi. Katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anmak, 10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin cenazelerine katılmak, Newroz kutlamları için bildiri dağıtmak gibi birçok eylem “suç” kapsamında değerlendirildi.

‘Taban kazandırıyor’

İddianamede en dikkat çekici nokta ise, HDP’lilerin telefon görüşmelerinde, “maça gitmek”, “düğüne gitmek”, “birlikte çay içmek” gibi konuşmaları, “şifreli görüşmeler” olarak değerlendirilmesi oldu. HDP üyelerinin parti çatısı altında düğünlere gittikleri ve takı taktıklarına da yer verilen iddianamede, “Örgütün taban kazanma faaliyetleri çerçevesinde düğünlere giderek takı taktığı” ifadesi yer aldı.

HDP’yi kriminalize ediyor

İlk duruşması 11 Aralık’ta görülecek davaya ilişkin konuşan avukat Arif Ali Cangı, “HDP’nin Manisa’daki legal siyasetini, bir terör faaliyetiymiş gibi değerlendiren, HDP’li herhangi birinin terör örgütü üyesi ve kurucusu gibi gösteren iddianame” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here