Şehba’da can güvenliği yok: Bir genç sorgusuz sualsiz öldürüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kuzey Suriye’nin Şehba bölgesini kontrol eden “Fırat Kalkanı” grupları, bölgeyi Türkmenleştirmek adına her yöntemi deniyor. Gruplar, arama noktasında bir genci sorgusuz sualsiz öldürdü.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) desteğindeki “Fırat Kalkanı” gruplarının Kuzey Suriye’nin Şehba bölgesindeki şiddetine her gün bir yenisi ekleniyor. Bölgeyi Türkmenleştirmek ve Arap ile Kürtlerden arındırmak için gruplar, sivil yurttaşlara işkence, öldürme, gasp dahil her türlü yöntemi uyguluyor. Bu işkencelerden birine şahit olan Mustefa Bekir adlı yurttaşın paylaştığı görüntüler aracılığı anlattıkları, sivil yurttaşların gerekçe gösterilmeden, sorgusuz sualsiz, işkenceye tabi tutulup katledildiğini gösteriyor.

Bekir, El Bab’tan Ezaz’a yaptıkları yolculukta şahit olduklarını şöyle anlatıyor: “Benim adım Mustafa Bekir. Biz bir gruptuk. Bab’tan Ezaz’a gidiyorduk, yanımızda bir genç vardı. İsmi Hüseyin Nasır’dı. Liwa el Mutesem Taburundandı. Yanımızda yine Ezazlı 3 genç vardı. Şehba Press ajansından da bir genç vardı. Bir genç de Halep Basın Merkezi’nden yanımızdaydı. Yine bir Feriq Cezire üyesi yanımızdaydı. Metat Arama Noktasına geldiğimizde saat 2, 2 buçuk gibiydi. Liwa El Mutesem üyesi gençlerin içinde olduğu birinci pikap geçtiğinde, arama noktasından ateş açıldı. Ancak direk pikaba ateş açmadılar. Etrafına kurşun sıktılar. Tam hedef almadılar. Daha sonra durdular tartışma yaşandı aralarında. Daha sonra o genci öldürdüler. Biz de Ezaz’a yolculuğumuza devam ettik.”

Bekir’in şahit olduğu olayın gerçekleştiği Metat Arama Noktası’nın Seyf Ebubekir komutasındaki “Fırat Kalkanı” gruplarından Liva Hemze Taburunun denetiminde, Tel Battal köyü civarında olduğu öğrenildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR