Şehir Plancıları: İBB beton sevdasından vazgeçsin

0
159

Sel ve taşkınların nedenlerinin kontrolsüz yapılaşma olduğunu belirten Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Akif Burak Atlar, “İBB çok geç olmadan beton sevdasından vazgeçsin” dedi.

İstanbul’da önceki akşam aralıklarla başlayan ve dün sabah saatlerinde şiddetini arttıran sağanak yağmur nedeniyle sel ve taşkınlar meydana geldi. Konuya dair konuşan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Akif Burak Atlar, yaşanan sel ve taşkınların nedenlerini “dere yataklarının yapılaşması, beton yapıların toprağın üstünde ciddi yer işgal etmesi ve proje bazlı bir takım hataların olması” şeklinde sıraladı.

‘TOPRAĞA İHTİYAÇ VAR’

İstanbul’da hemen her yıl benzer manzaralarla karşılaşıldığını belirten Atlar, “Bazı önlemleri almak için artık çok geç olabilir. Belli orada normalin üzerinde yağış meydana gelebilir. Bir yağış beklentisi ile davranıldığında da önüne geçilemeyecek koşullar oluşursa bunun çok daha temel önemleri var. Bunlardan bir tanesi İstanbul’un yıllardır süregelen kontrolsüz yapılaşması ve ne yazık ki bu yapılaşmaların sorumlular tarafından onaylanıyor olmasıdır” dedi. İstanbul’da kontrolsüz ve parçalı bir yapılaşmanın söz konusu olduğunu dile getiren Atlar, İstanbul’un çok ciddi anlamda açık alana ve toprağa ihtiyacının olduğunu söyledi. Dere yataklarındaki yapılaşmaların ortadan kaldırılması, parselin tamamına oturacak şekilde yapıların ruhsatlarının verilmemesi ile sel ve taşkınlıkların önüne geçilebileceğini kaydeden Atlar, yapıların yapıldığı parselin etrafında mutlaka geçirimli kısımların bırakılması ve suyun toprak tarafından emilmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti. İstanbul’da 2009 yılında yaşanan taşkınlıklarda 30 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Atlar, “Siz her yere beton yaparsanız, su yüzeyde kalır ve tahliye edemezseniz, mal kaybı ve ne yazık ki can kaybına da neden olabilir. Bu gibi olaylarda da maalesef ders çıkardığımızı söylemek zordur” diye konuştu.

‘BETON SEVDASINDAN VAZGEÇİN’

İstanbul’da yaşanan felakete sadece afet demenin doğru olmadığını belirten Atlar, yaşananların geçmişte izin verilen bazı imar yapılarının yansımasının olduğunu ve sadece doğayı suçlamanın yanlış olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş’ın “Yıllar önce Londra’da metro istasyonunu sular, seller basmıştı” sözlerini de hatırlatan Atlar, “Londra’da da benzer durumların oluşması durumun kabul edilebilir olduğu anlamına gelmemelidir. Dolayısıyla buradan İBB’nin kendi hataları üzerinden bir özeleştiri yapması ve ileriye dönük uygulamalarda doğanın bu uyarılarını göz önünde bulundurması gerekiyor” şeklinde konuştu. İBB’nin çok geç olmadan beton sevdasından vazgeçmesi gerektiğinin altını çizen Atlar, iş işten geçtiğinde bunları konuşmak için de çok geç olacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here