Şengal’de Haşdi Şabi provokasyonu

  0
  209

  Musul ve Telafer bölgesinde insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Haşdi Şabi’nin bir grubu bu kez Şengal’e saldırdı

  İran Devrim Muhafızları’nın İrak’taki gücü Haşdi Şabi’ye bağlı bir birim, Şengal’in Sikiniye-Xeyale hattına saldırdı. Saldırıda Haşdi Şabi’nin kayıp ve esir verdiği öne sürülüyor.

  Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) ile İran’ın Irak’taki gücü Haşdi Şabi, 22 Eylül’de çatışma yaşandığını açıkladı. ANF haberine göre; YBŞ Komutanlığı, özgürleştirilen mıntıkaları sonuna kadar savunacaklarını vurgulayarak, “Hiçbir güç bu konuda bizi sınama girişiminde bulunmamalıdır” uyarısı yaptı.

  YBŞ Komutanlığı’nın açıklamasında şunlara yer verdi: “YBŞ ve YJŞ güçleri 2014 yılından bu yana DAİŞ’e karşı büyük bir mücadele yürütüp yüzlerce şehit vererek Şengal alanını özgürleştirmiştir. Kontrol altına aldığı mıntıkalarda güveni ve asayişi sağlamıştır. Şu ana kadar herhangi bir güçle herhangi bir soruna sebebiyet vermeyerek, toplumda güven ortamını oluşturmuştur. 22.09.2017 tarihinde saat 10.30 sularında Şengal’e bağlı Sikiniye-Xeyale hattında Heşdi Şabi’ye bağlı bir grup, YBŞ asayiş kurallarını ihlal etmeye çalışmış, alanımıza izinsiz girme teşebbüsünde bulunmuştur. Bunun üzerine YBŞ güçleri, Heşdi Şabi’ye bağlı bu gruba ikazlarda bulunmuş fakat tüm ikazlara rağmen bu grup yanlış tavırlarında ısrar edip YBŞ ve YJŞ’nin şehitlerinin kanıyla aldığı mıntıkadaki kuralları çiğnemeye çalışmıştır. Yaşanan tartışmalar sonraki evrede kısa süreli bir çatışmaya dönüşmüştür. Çatışma ortamı her iki tarafın kendi güçlerine kontrol altına almasıyla son bulmuştur.”

  Bölgenin korunacağı kaydedilirken, “YBŞ güçleri DAİŞ’ten özgürleştirdiği mıntıkalarda bir adım bile geri atmadan korumaya devam edecektir. Şehitlerimizin büyük emek ve fedakarlığıyla özgürleştirdiği mıntıkaları sonuna kadar savunacağımızı belirtiyoruz. Hiçbir güç bu konuda bizi sınama girişiminde bulunmamalıdır. Tekrardan halkımızı komutanlığımızın açıklamaları dışında ortaya çıkan kirli bilgi ve yalan haberlere itimat etmemeleri gerektiğini belirtiyor ve YBŞ-YJŞ saflarında mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.

  MUSUL-ŞENGAL

  20

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here