Şengal’in gündemi özerklik: Bizi kabul edeni biz de kabul ederiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şengal’deki halk temsilcileri, Heşdi Şebi’nin kentte bulunmasının kendilerinin durumunda bir değişiklik yaratmadığını belirterek, “Bizi kabul edeni biz de kabul ederiz, fakat birileri şehitlerimizin emeği ile oluşan Êzidî halkının kazanımlarına el uzatsa direneceğiz” dedi. Şengal’in özerkliği projesi çalışmaları da aralıksız sürüyor.

DAİŞ’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’e saldırması ile Êzidîler için tarih yeniden yazıldı. Katliamla yüz yüze bırakılan Êzidîler, artık örgütlü çalışmalar ile hem kendilerini savunan savaşçılara hem de siyasi ve diplomatik olarak çalışma yürüten kurumlara sahip. Êzidîler yaşadıkları sorunların çözümü için de özerklik gibi bir öneriye sahip ve bu taleplerini daha önce Irak hükümetine de ilettiler.
Şengal Katliamından sonra ikinci kez pêşmerge güçlerinin Şengal ve çevresini terk etmesi ve Heşdî Şebî’nin Şengal’e girmesine bu kez hazırlıklı olan Êzidîler, söz konusu durumun kendileri açısından bir değişiklik yaratmadığını belirtiyor. Êzidîlerin 3 yıl içerisinde oluşturdukları YBŞ, YJŞ ve Êzidxan Asayişine olan güven, halkın yeniden göç yollarına düşmesini engelledi.
YBŞ VE YJŞ’NİN VARLIĞI İKİNCİ BİR GÖÇÜ ENGELLEDİ
Şengal Demokratik Özerk Meclisi, Heşdi Şebi’nin kente girmesi, Şengal’in durumu ve Êzidîlerin talep ve çözüm projelerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Şengal Yürütme Konseyi Başkanı Hecî Hesen Pîso, pêşmergelerin Kürdistan’ın birçok kentinden çekilmesi ile beraber halkın yalnızlaştığı, bu durumun Kerkük’te halkın göç etmesine neden olduğunu; fakat Şengal için benzer bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti. Şengal’deki halkın Heşdi Şebi güçlerinin kente girmesi ile birlikte neden göç etmediğini Pîso şu sözlerle anlattı: “Heşdi Şebi Kerkük’e geldiği gibi Şengal’e de geldi. Ancak burada kimse yerini yurdunu terk etmedi. Bu Şengal’de bir gücün olduğu ve halkın o güce inandığı anlamına gelmekte. Bu güç de YBŞ, YJŞ ve Êzidxan Asayişidir. Halkımız artık bu güçlerin onları yalnız bırakmayacağına inanıyor.”
‘BİZİ KABUL EDENİ BİZ DE KABUL EDERİZ’
Pîso, Heşdi Şebi güçlerinin Şengal’e gelmesinin ardından Êzidîler olarak yeni bir çatışma yaşanmasını istemediklerini de vurgulayarak, karşılıklı irade kabulleri ile çözümün sağlanacağını ifade etti. Pîso, “Biz Heşdi Şebi’nin gelmesi ile yeni bir savaş olmasını istemiyoruz; ama bu 3 yıldır birçok zorluk ve zahmet ile oluşturduğumuz güçlerimiz ile kendi özgür irademizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Bizi kabul edeni biz de kabul ederiz, ilişki geliştiririz fakat birileri şehitlerimizin emeği ile oluşan Êzidî halkının kazanımlarına el uzatsa biz bunun önünde direneceğiz. Onları kabul etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
ÊZİDÎLER’İN 4 TEMEL TALEBİ
Pîso, Êzidîlerin talep ve isteklerini ise 3 gün önce bulunduğu Bağdat’ta Birleşmiş Milletler temsilcilerine de ilettiğini ifade etti. Pîso, Irak Merkezi hükümetinden Êzidîler olarak taleplerini şöyle sıraladı: “Birincisi Bağdat’a bağlı bir Özerk Şengal’dir. Biz kendimizi Musul’a bağlı kabul etmiyoruz. İkincisi Êzidîlerin savunma gücünün kabul edilmesi. Êzidîlerin geleceğini ve güvenliğini sağlayacak YBŞ, YJŞ ve Êzidxan Asayişinin kabul edilmesi. Üçüncüsü, güçlerimiz kendine yetmediği durumda ya da devlet bunu kabul etmek istemese, devlet ile ortaklaşa bir güç oluşturmak. Dördüncüsü de Êzidîlerin başına gelen 73’üncü fermanın jenosid (soykırım) olarak kabul edilmesi ve bu fermana sebep olanların mahkemede yargılanarak ceza almasıdır.”
‘TOPRAKLARIMIZIN İDARESİNİ BİZ SAĞLAYACAĞIZ’
Şengal Demokratik Özerk Meclisi Hukuk Komisyonu Sorumlusu Qasim Xelef de, Heşdi Şebi’nin gelmesi ile çalışmalarında herhangi bir aksaklık yaşanmadığını, gerek idari gerekse askeri anlamda var olan durumun kendileri açısından devam ettiğini ifade etti. Şengal’e gelen Heşdi Şebi güçlerinin birkaç kez alanlarına girmek istediğini fakat kendilerinin buna izin vermediğini de belirten Xelef, şunları kaydetti: “Heşdi Şebi’nin geçici bir güç olduğunu düşünüyorum Şengal’de. Onlar gidecek yine bizler kendi topraklarımızın idaresini sağlayacağız. Buna da hazırız. Bizim bu hakkımızın Irak hükümetince kabul edilmesi konusunda Birleşmiş Milletler ve Amerika ile de görüşmelerimiz var, onların bu konuda Irak hükümetine baskı yapması lazım. Çünkü bu Irak anayasasında olan hakkımızdır da aynı zamanda.”
‘BU SEFER SEROK APO’NUN FİKİRLERİ İLE DİRENDİK’
11 çocuğundan 4’ü YBŞ saflarında yer alan Şengal Demokratik Özerk Meclis Üyesi Qîmet Xwêdêda (50) ise, meclisleri, askeri güçleri ve asayişleri olduğunu ifade ederek, Bağdat hükümetinden Şengal’in özerkliğinin kabul etmesini istediklerini ifade etti. Heşdi Şebi’nin Şengal’e gelişine ve kendi durumlarına da ilişkin Xwêdêda şunları kaydetti: “Evlerimizden çıkmadık bu sefer; çünkü Serok Apo fikirleri ile bizler direndik. Bu fikir çerçevesinde öz savunmamızı oluşturduk, çünkü kendi ellerimiz ve gücümüz ile oluşturduğumuz öz savunmamıza inancımız var. Biz artık ferman korkusunu aştık, çünkü tarihimizde ilk kez mücadele ederek direneceğimizi öğrendik.”
‘ÊZİDÎ HALKI ARTIK KENDİ ÖZGÜCÜNE DAYANIYOR’
YBŞ komutanlarından Dijwar Feqîr’in annesi ve aynı zamanda Şengal Demokratik Özerk Meclisi Yönetim Kurulu üyelerinden olan Xoxê Cindî (55) de, pêşmergelerin Şengal’i ikinci kez terk etmesi üzerine değerlendirme yaparak şunları kaydetti: “Pêşmerge kaçtı ama YBŞ ve YJŞ bir tek mevzisini dahi bırakmadı. Bu ne anlama geliyor? Êzidîler artık büyük bir direnişin içerisindedir. Her defasında bizlere ‘biz sizin arkanızdayız’ dediler. Ama en ufak bir korkuda kaçtılar. Bu güç olmak anlamına geliyor. Biz bunun da bilincindeydik. Olan oldu ve Êzidî halkı artık sırtını pêşmergeye dayamıyor. Kendi öz gücüne dayıyor, genç erkek ve kızlarına dayıyor sırtını. Artık Êzidî halkı bunu çok iyi biliyor. Eskiden örneğin Serok Apo için çadır açardık, halk pêşmergeden korktuğu için gelemezdi.”
‘BİZE SAYGI GÖSTERİLEREK BU İŞ ÇÖZÜLEBİLİR’
Êzidî annelerinin çocukları YBŞ ve YJŞ’ye katıldıkları için mutluluk duyduklarını ifade eden Xoxê Cindî, Êzidîlerin taleplerine ilişkin de şunları kaydetti: “Irak hükümetinden YBŞ ve YJŞ’ye kardeşlik elini uzatması ve onu kabul etmesi bizim temennimizdir. Şengal’in özerkliğini kabul etmesini istiyoruz. Yine birilerinin gelip bizim üzerimizde iktidar olmasını, bizi katletmesi bizim artık kabul etmeyeceğimiz bir şeydir. Heşdi Şebi için de bu geçerli, mezhebi bir örgüttür ama Êzidî din ve inançlarına, halkına saygı gösterirse, o kendi alanında çocuklarımız kendi alanında kalır. Bu iş ancak bizim irademize saygı gösterilerek sağlıklı bir duruma kavuşturulabilir. Bu da meclisimizin, askeri gücümüzün ve özerkliğimizin kabul edilmesi ile sağlanabilir.”
MA / Selami Aslan
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR