Set çalışanları için çıkan kitabın tanıtımı yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Kamera önünde ve arkasında çalışanlar için setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği rehberi” kitabının tanıtım yapıldı.

Sinema Televizyon Sendikası, DİSK Sinema Emekçileri Sendikası ve Oyuncuları Sendikası ortak hazırladıkları “Kamera önünde ve arkasında çalışanlar için setlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği rehberi” kitabının tanıtımı Şişli’de bulunan Oyuncular Sendikası ofisinde yaptı.

‘HEM BİLGİLENDİRİCİ HEM ÖNLEYİCİDİR’

Kitabın sunumunu yapan oyuncu Tilbe Saran, sinema ve televizyon sektöründe setlerde meydana gelen kazalardan yola çıkarak rehberi hazırladıklarını anlattı. Kitanbı birçok uzman ile alanda çalışan emekçilerin katkısıyla oluştuğunu belirten Saran, “Kamera önünde ve arkasında çalışanlarla uzun konuşmalar yapılarak hazırlanan bu rehber kitap, herhangi bir kaza olması durumunda başvurulacak bir kaynaktır. Çalışma sırasında kayıt tutulmaya başlandı. Kazaların neden oluştuğuna dair data oluşturuldu ve bilimsel sunum yapacak kadar veri toplandık. Farklı tehlikeler ile karşılaşan bir sektördeyiz. Riskleri görünür kılmak ve kendi çalışanlarımızı korumak için rehber çalışmasını hızlandırdık. Setlerde oluşacak kazalara ve haklarını bilmeyen set işçileri için hazırlanan bu rehber, hem bilgilendirici hem önleyicidir” dedi.

‘DEVLETTEN YASALARA UYMASINI BEKLİYORUZ’

Rehberin hazırlanma sürecine değinen Yardımcı Yönetmen Melih Biçer, setlerde meydana gelen kazaların temel nedenin uzun çalışma saatleri olduğuna dikkat çekti. Biçer, “Yasal çalışma saatinin 8 saattir. Bu sorunu uzunca bir süredir dile getiriyoruz. Devletten sadece yasalara uymasını ve bu gidişata dur demesini istiyoruz” diye belirti.

Son olarak konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Sinem Derya Çetinkaya de setlerde işçi sağlığı ve güvenliği için de bir çalışma yapmak istediklerini ve ileride bununla ilgili bir çalışmalarının olacağını ifade etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR