Sêvê Demir’in ailesi nöbette: Çözüm adalet ve eşitlikte

0
149

 Silopi’de geçen yıl öldürülen DBP PM Üyesi Sêvê Demir’in annesi ve babası, Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret ederek, ülkedeki sorunların çözümünün adalet ve eşitlikten geçtiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, İstanbul ve Van’ın ardından İzmir’e devrettiği Vicdan ve Adalet Nöbeti ikinci gününe girerken, ziyaretler de devam ediyor. Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasakları döneminde Pakize Nayır ve Fatma Uyar ile birlikte öldürülen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM) üyesi Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir ve babası Abdulaziz Demir, Gündoğdu Meydanı’ndaki nöbeti ziyaret etti.

Manisa’dan gelen Demir ailesi, partililerle bir süre sohbet etti. Sohbetin ardından HDP’nin adalet ve vicdan arayışına destek verdiğini, kendilerinin de toplumun geniş kesimi gibi adalet ve vicdan arayışında olduklarını belirten anne Demir, nöbeti sahiplenme çağrısında bulundu.

‘ZULÜM VE KATLİAMLAR ÇARE DEĞİL’

Adalet ve vicdan taleplerini yineleyen Sakine Demir, tüm halkların alanlara çıkıp yapılan nöbete destek vermesi gerektiğini dile getirdi. Vicdan ve adaletin herkese gerekli olduğunu sözlerine ekleyen Demir, “Bütün mazlum, ötekileştirilmiş halkların bir araya gelmesi gerekiyor. Biz bu devletten bir şey istemiyoruz. En doğal hakkımız olan adaleti, hukuku, insanca yaşamı istiyoruz. Tutuklamalarla, ölümle, zulümle bir yere varamayacaklar. Türkiye’deki sorunların çözümü katliamlar değildir. Adalette, eşitlikte ancak çözüm bulunabilir. Asker, polis, gerilla da bizim çocuklarımız. Her birinin bir ölümünü duysak biz anaların içi yanıyor. Kimsenin ülkesini elinden almıyoruz. Kendi dilimizi, kültürümüzü, istiyoruz. Bunun için biraz adalet ve biraz da vicdan istiyoruz anneler olarak. Bunun için burada bulunuyoruz” diye konuştu.

‘MEYDANLARDA ADALET HAYKIRMAYA DEVAM’

Kızı Sêvê Demirin 20 yıldır tüm halklar için adalet mücadelesi verdiğini ve bunun için öldürüldüğünü anımsatan Demir, şunları söyledi: “Sêvê sadece barış istiyordu. Sadece bu ülke de çözüm olsun diye mücadele ediyordu. Herkes için adaletin sağlanmasını istiyordu. Hemen hemen Türk, Kürt, Arap, Fars, Alevi’ler herkes Sêvê’yi tanıyor ve çok seviyorlardı. Neden, çünkü gittiği yol tüm halklar için eşitlik getirmenin yoluydu. Şimdi biz de bu adalet nöbetine canı gönülden destek vermeliyiz. Bu mücadeleyi nöbete gelerek büyütmeliyiz. Bu davayı bırakmayacağız. Meydanlarda adalet ve barışı haykırmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here