Seyit Rıza ve yoldaşları Frankfurt’da anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

15 Kasım 1937 yılında katledilen Seyid Rıza ve yol arkadaşları Almanya, Frankfurt’a bağlı Oberursel Cemevi’nde anıldı.

Sinevizyon gösterimi, panel ve müzik etkinliğinin yapıldığı anmada, 1937-38 yıllarında Dersim’de yaşanan soykırım ve bu günün toplumuna etkileri konuşuldu.

Moderatörlüğünü Ali Güler’in yaptığı panele Dersim HDP Milletvekili Alican Önlü, Şair-Yazar Nesimi Aday, Avrupa Demokratik Alevi Federasyonu’ndan Ayten Şimşir ile Amerika’da yaşayan akademisyen Dr. Dilşa Deniz görüntülü canlı bağlantı aracılığıyla konuşmacı olarak katıldı.

Çok sayıda Dersimli ve duyarlı insanın katıldığı programa sanatçılar Ozan Emekçi ile Hasan sağlam da klamlarıyla katkıda bulundular.

Panelde 15 Kasım 1937 yılında asılan Seyid Rıza ve yol arkadaşları şahsında 1938 yılında yapılan soykırım bütün yönleriyle konuşuldu.

Avrupa Dersim Soykırım anmaları Almanya’nın Stuttgart kentinde ve İsviçre’nin Basel kentinde devam edecek. Ali Güleri’in moderatörlüğünü üstlendiği programlara Milletvekili Alican Önlü, Şair Mehmet Çetin, FEDA’dan Ayten Şimşir, Şair-Yazar Nesimi Aday ile sanatçılar Nihad Baran, Zafer Demir ve Suat Baran katılacak…

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR