Sezgin Tanrıkulu: Savaşa karşı olmak suç mudur?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sağlık Bakanlığının Afrin Harekatı için yayımlanan bildiride “savaş bir halk sorunudur” diyen Türk Tabipler Birliği yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunması hakkında soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Sadece savaşa karşı olmak, bunu açıklamak AKP Hükümetleri döneminde suç mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu’nun Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesi şöyle:

Sağlık Bakanı’nın Türk Tabipler Birliği’ne yönelik operasyon ile ilgili olarak, “Tabipler Birliği kendisine yakışmayan bir şey yapmıştır. Bu Türk tabiplerini temsil eden bir tavır değildir.Aynı zamanda yasal olarak da bize göre suç oluşmuştur. Biz kendileri ile ilgili suç duyurusunda bulunduk bundan ötesi yargının işidir” dediği haberleri basına yansımıştır.

 Afrin Harekatı için yayımlanan bildiride “savaş bir halk sorunudur” diyen Türk Tabipler Birliği yöneticileri hakkında gözaltı kararı verildiği, Başkan Raşit Tükel dahil 11 kişinin gözaltına alındığı, Ankara merkezli operasyona ve soruşturmaya konu olan suç duyurusunu Sağlık Bakanlığı olarak kendilerinin yaptığını belirten Bakanın, “Yargı bu bildiride suç unsuru bulursa ona göre hareket edilecektir. Elbette bize bu yargı önünde sorumluluk yüklemiştir. Biz bu yüzden suç duyurusunda bulunduk.” ifadeleri yine basına yansıyan haberler arasındadır.

 Bu bağlamda;

 1.Doktorların siyasetten bağımsız biçimde insan hayatını korumak için çaba gösterdikleri göz önüne alındığında ve Türk Tabipler Birliği’nin yaşamı savunması suç değilken; Sağlık Bakanının Türk Tabipler Birliği ile ilgili suç duyurusunda bulunmasının gerekçesi nedir?

 2.Yaşam hakkını savunan doktorlara yönelik, Sağlık Bakanlığının suç duyurusunda bulunmasının izahı nedir?

 3.Sadece savaşa karşı olmak, bunu açıklamak AKP Hükümetleri döneminde suç mudur?

 4.TTB’nin ya da herhangi bir kurumun, kişinin “savaşa karşı olduğunu” açıklaması, “süren bir çatışmanın durdurulması gerektiğini” savunması düşünceyi ifade özgürlüğü sınırları içinde değil midir?

 5. Başkan Raşit Tükel dahil 11 kişi gözaltına alındığına ve haklarında soruşturma açıldığına göre, AKP Hükümetinin herhangi bir uygulamasına karşı çıkanlar da suçlanacak mıdır?

 6.TTB Başkanı Raşit Tükel dahil gözaltına alınan ve haklarında soruşturma açılan 11 kişi hakkındaki somut suçlama veya iddia nedir?

 7.TTB yöneticileri ne zaman serbest bırakılacaktır?  

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR