Şimdi de Hizbullah ve Baas arasında paylaşım çatışması çıktı…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suriye’de siyasi çözüm projelerinin tartışıldığı bir süreçte bu kez Rejim güçleri ile destekçileri arasında anlaşmazlık çıktı. İran’a bağlı Hizbullah güçleri ile Baas Rejimi arasında Nibil ve Zehra kasabalarında egemenlik kavgası başladı

Suriye’de siyasi çözüm projelerinin konuşulduğu bir süreçte bu kez aynı tarafta bulunan güçler arasında yeni ihtilaflar baş gösteriyor. MA’nin bildirdiğine göre, Kuzey Suriye Federasyonu Efrîn kenti güneydoğusunda bulunan Nibil ve Zehra kasabalarında Baas Rejimi ile destekçileri İran’a bağlı Şia (Hizbullah) güçleri arasında son bir haftadır yaşanan gerginliğin dün itibarı ile çatışmaya dönüştüğü belirtildi.

Hizbullah vermek istemiyor

Bölgede bulunan kaynaklardan edinilen bilgilere göre, uzun süredir ÖSO’nun kuşatmalarına rağmen Hizbullah güçlerinin elinde olan kasabalarda rejimin hakimyet kurmak istediği öğrenildi. Rejim güçlerinin isteğine karşı kasabalarda yaşayanların Şii mezhebinden olmasından kaynaklı Hizbullah’ın buna müsaade etmediği ifade edildi.

Şiddetli çatışmalar

Kasabaların Efrîn bağlantı yolu üzerinde yaşanan çatışmalarda sivillerin de yaralandığı bilgisini veren yerel kaynaklar, çatışmaların şiddetlendiğini ileri sürdü. Çatışma bölgesine zırhlı araç, tank ve top sevkiyatının yapıldığı öğrenildi. Söz konusu bölgeler Hizbullah güçleri tarafından 3 yıl önce ele geçirilmişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR