Sınıra sıfır villalar gündüz sessiz gece silahlı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TSK’nin olası bir Efrîn saldırısının geri cephesi olarak hazırlanan Reyhanlı ilçesinde, olağanüstü askeri hareketlilik yaşanıyor. Sınıra TOKİ ve İHH tarafından inşa edildiği belirtilen villalar, El Nusra’nın karakollarına 30 metre uzaklıkta. Gündüz sessizlik gece ise silahlı kişiler villalar ile karakollar arasında mekik dokuyor.

Suriye’de 2011 yılında başlayan savaş ile birlikte radikal örgütlerin üssü haline getirilen Hatay’ın Reyhanlı ilçesi, TSK’nin Efrîn’e yönelik saldırı planı ile yeniden hareketli günler yaşıyor. Reyhanlı gibi, Türkiye’nin himayesinde bulunan paramiliter Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları denetimindeki bölgede askeri hazırlıklar yapılıyor. Söz konusu hazırlıklar kapsamında ilçede çok sayıda geçici sağlık tesisi, eğitim merkezi kuruldu.

SINIRDA TOKİ KONUTLARI

Saldırı kapsamında geri cephe olarak hazırlanan ilçede, TOKİ’nin sınıra 3 kilometre uzaklıkta her biri 4 daire üzerine kurulu 7 katlı 30 bina dikkat çekiyor. Cilvegözü sınır kapısına kuş bakışı inşa edilen konutların paramiliter grupların yöneticileri ve aileleri için yapıldığı ileri sürülüyor. Söz konusu konutların etrafı demirlerle ve jiletli tellerle kapalı.

SINIRDA İHH KONUTLARI

TOKİ konutların yanı sıra, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından yapılan tek katlı lüks konutlar sınırda boy gösteriyor. 4 odalı, banyo, tuvalet, mutfak ve bahçesinde çocuk oyun alanlarının olduğu konutlar, 1 yıl önce inşa edildi. Reyhanlı halkı, konutlara yerleşenlerin yabancı uyruklu olduklarını dile getiriyor.

CİHATÇILAR KALIYOR

Evlerde Türkiye’nin himayesindeki örgütlerin lider kadrosu, eş ve çocuklarının kaldığını belirten Reyhanlı bir görgü tanığı, “Bu ailelerin yanı sıra örgütlere katılmak üzere çeşitli yerlerden getirilen gençler bir süreliğine buralarda bekletiliyor” dedi. Tanık, gündüz hareketsiz bölge gece sınır kapısından gelen araçların sabah gün doğumundan önce ayrıldığını ileri sürdü.

NUSRA’YA VİLLALAR

Harran Köyü’nde de söz konusu grupların üst düzey yöneticileri için dev villalar yapıldığı köylüler tarafından dile getiriliyor. Sınır hattına örülen duvarın hemen 20-30 metre ötesinde inşa edilen villalar El-Nusra’ya ait karakollara 30-40 metre uzaklıkta. Bülent Arınç’ın Başbakan Yardımcılığı döneminde dikilen villalara dışarıdan kimse yaklaştırılmıyor. Köy halkı, özellikle akşam saatlerinde silahlı kişilerin villaya girip çıktığını ve karakollarla villalar arasında sık ziyaretler olduğunu söyledi.

Erdoğan Alayumat / Nuri Akman – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR