Sınırdaki köylüler: İşe-aşa ihtiyacımız var beton duvarlara değil

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 İran, Ermenistan ve Nahçıvan’a sınırı bulunan Iğdır’da, “güvenlik” gerekçesiyle beton sınırın örüleceği kararına tepki gösteren sınırda yaşayan yurttaşlar, “Sınıra harcanan parayla Iğdır’a yatırım yapsınlar. Bizim eğitime, işe, aşa ihtiyacımız var, beton duvarlara değil” dedi.

Türkiye, Suriye sınırından sonra Ermenistan ve İran sınırına da “Güvenlik” gerekçesiyle beton sınır örmeye hazırlanıyor. Iğdır ve Ağrı illerinin bulunduğu sınıra, 2 metre genişliğinde 3 metre uzunluğunda beton bloklardan oluşan 144 kilometrelik sınır inşa edilecek. Iğdır’ın Ermenistan sınırında bulunan Gödekli, Arathan ve Hasanhan köylerinde yaşayan yurttaşlar, beton sınırı istemediklerini belirterek, “Sınıra harcanan parayla Iğdır’a yatırım yapsınlar. Bizim eğitime, işe, aşa ihtiyacımız var beton duvarlara değil” dedi.

‘BÖLGE HALKININ İHTİYAÇLARINA ÖNCELİK VERİLSİN’

Bölge halkının geçimini çobanlık yaparak sağladığını söyleyen Arathan köyünden Kubar Ortaoğlan, beton sınırdan önce bölge halkının ihtiyaçlarına öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, “Yıllardır bu topraklarda yoksulluk içinde özgürce dilimizi konuşamadan yaşadık. Beton duvar yapacaklarına barış getirsinler. Fabrikalar inşa etsinler. Dilimiz üstündeki yasakları kaldırsınlar.Betona verdikleri parayla fakir fukarayı doyursunlar” dedi.

‘İNSANLARIN EVE İHTİYACI VAR BETON YIĞINLARA DEĞİL’

Gödekli köyünde yalnız yaşayan Terekeme yurttaş Asya Yılmaz (70) da, “Yaşadığım ev bakımsızlıktan üstüme uçuyor. Bize barınma imkanı sağlanmazken milyarları başka yerlere yatırıyorlar. İnsanlar hala kerpiç evlerde yaşıyor. İnsanların eve ihtiyacı var beton yığınlarına değil. Geçen gün kaymakama gittim. Evimin eski olduğunu ve kimsemin olmadığını söyledim. Kaymakam ise, ‘Sen tek kişisin sana ev yapamayız’ dedi. Ben de tekim diye çadırda mı kalayım kardeşim dedim. Milyarları, trilyonları olanlara ev yapıyorsunuz bize niye sahip çıkmıyorsunuz dedim. Betonlara para vereceğinize önce bize yardım edin” diye konuştu.

‘NEDEN BÖLGEYE YATIRIM YAPMAK YERİNE BETON DUVARLAR ÖRÜYORLAR’

Bölgede iş imkanı olmadığını vurgulayan Hasanhan köyünden 17 yaşındaki Barış Çarli ise şunları aktardı: “Köyde onlarca işsiz genç var. Neden bize iş imkanı sunmuyorlar? Neden bölgeye yatırım yapmak yerine beton duvarlar örüyorlar? Bizim işe, aşa ihtiyacımız var beton bloklara değil. Ben ve benim gibi işsiz gençlere yatırım yapsınlar.”

‘EĞİTİME, İŞE, AŞA İHTİYAÇ VAR’

İnşa edilecek beton duvarların halklar arasındaki kardeşliğin arasına örüleceğini söyleyen Hasanhan köyünden 18 yaşındaki Burhan Tebrik, “Bize futbol sahaları yapsınlar. İş imkanı, eğitim imkanı sunsunlar. Bizim eğitime, işe, aşa ihtiyacımız var beton duvarlara değil. Bu sınıra yapılacak olan beton duvarların bize ne hayrı dokunacak? Bizim sınırla ne işimiz olur? Yıllardır buradaki halklarla et tırnak gibi yaşadık. Sınırlar savaş olan yerlere örülür. Bura da savaş mı var? Neden aramıza karakollar dikiyorlar?” diye sordu?

‘YAŞADIĞIMIZ HAYATA HAYAT DENMEZ’

Sınır yokken dahi bölge halkının askeriyenin yoğun baskısı altında yaşadığını belirten Tebrik, “Askeriye yüzünden biz köyden köye gidemiyoruz. Gençler motorlarıyla bile gezemiyor. Sürekli önümüzü kesiyorlar. GBT diye bize psikolojik baskı uyguluyorlar. Bizim burada yaşadığımız hayata hayat denmez” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR