Sıraç Türkmen Alevileri: ‘HAYIR’ diyeceğiz

Meclisten hızlı bir şekilde geçirilerek, oldu bittiye getirilen yeni anayasanın onaylamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Başkanlığı ön gören anayasa teklifine, Sıraç Alevileri yaptığı yazılı açıklama ile hayır  diyeceklerini duyurdu.

Mecliste yeni anayasanın oldu bittiye getirilerek onaylanmasının ardından toplumun birçok kesimi ‘HAYIR’ cephesinde bir araya geldi. Yeni anayasa ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Mersin’in Erdemli ilçesinin Sıraç mahallesindeki Aleviler ‘HAYIR’ cephesinde olacaklarını duyurdu.

Sıraç Alevileri yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler Sıraç Türkmen Alevi toplulukları olarak yeni Anayasa değişikliği diyerek süslenip sonlandırılmış, tek adam dikta rejimine yol açacak bir rejim değişikliğine HAYIR diyoruz.

Demokratiklikten uzak, halkların kardeşliğini, inançların özgürlüğünü, çok kültürlülüğü, çoklu kimliği ve çok inançlı toplum yapısını tekleştirmek üzere kurulu bir Anayasa değişikliğinin ülkemizde yaşayan farklı renkleri solduracağını dünyadaki örneklerinden biliyoruz.”

“ANAYASALAR, ORTAK YAŞAM SÖZLEŞMELERİDİR”

“Anayasalar insanların huzurunu, hak ve adaletini sağlamak, toplumda barışın ve eşit yurttaşlık hukukunun tesisi için yapılan ortak yaşam sözleşmeleridir” denilen açıklamada “Oysa bu güne kadar yapılan Anayasalar halkları asimile etmek için, egemenleri korumak, kollamak için yapıldı ve tüm toplumsal kesimlerde huzursuzluklar yarattı.”

“BU ANAYASA TOPLUMDA HUZURSUZLUK YARATACAKTIR”

“Bu önerilen anayasada adalet, hak, hukuk, özgürlükler, eşitlik gibi topluma huzur verecek, barışı tesis edecek bir şeyler bulmak mümkün değildir. Tam tersine yaratacağı tekçi zihniyet yüzünden fazlaca sorun, huzursuzluk ve kargaşa yaratacaktır.”

” ‘HAYIR DİYECEĞİZ”

“Tüm baskılara rağmen özünü ve özgünlüğünü koruma gayretinde olan Sıraç Türkmen Alevileri olarak muhafazakâr milliyetçi ve baskıcı bir toplum mühendisliği hedefleyen bu asimilasyon anayasasına HAYIR diyeceğimizi beyan ediyoruz.”

PİRHA –Semra Acar / İSTANBUL

EN SON EKLENENLER