‘Sırada Kılıçdaroğlu var’ iddiası

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kemal Kılıçdaroğlu’na “Yargı seni de çağırırsa şaşırma” söyleminin bir mesaj olduğu belirtildi. AKP çevreleri, Berberoğlu’na söz konusu belgelerin Kılıçdaroğlu tarafından verildiği iddiasını dillendiriliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “anayasaya aykırı ama evet diyeceğiz” sözleriyle destek verdiği dokunulmazlıkların kaldırılması ile Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) sonra sıra CHP’ye geldiği belirtiliyor. CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR’ları soruşturması kapsamında 25 yıl ceza almasının ardından bu yönlü tartışma hız kazandı.

ERDOĞAN’IN YENİ MESAJI KILIÇDAROĞLU’NA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT TIR’ları haberine ilişkin “Hesabını verecekler” sözlerinin ardından gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında açılan dava ve tutuklama sürecinden sonra Berberoğlu’nun da tutuklanması, Erdoğan’ın yargıya talimatı olarak yorumlandı.

Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından “Adalet Yürüyüşü”nün startını veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösteren Erdoğan’ın “Bir gün yargı seni de çağırırsa şaşırma” sözleri verilmiş bir mesaj olarak değerlendirildi.

KILIÇDAROĞLU’NA İLİŞKİN HAZIRLIK MI YAPILIYOR?

Erdoğan’ın sözleri Kılıçdaroğlu’na ilişkin kimi hazırlıklar yapıldığı şeklinde Ankara kulislerine yansıdı. Bir süredir AKP kulislerinde Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına yönelik gelen tepkilere karşı, “Bu işin altında başkaları var, o bağlantıları da açığa çıkacak” söylemi yaygınlaştırılıyor.

BERBEROĞLU’NA KONUŞ ÇAĞRISI

AKP içinde konuşan Star Yazarı Ahmet Kekeç, önceki gün “Berberoğlu konuşursa yer yerinden oynar” başlık bir yazı kaleme aldı. Kekeç’in yazısında, “Enis Berberoğlu, mahut ‘yasak belgeleri’ Can Dündar’a servis etmekle suçlanıyor. (Can Dündar’ın ifadesine göre, ‘Belgeleri benden aldığını söyleyebilirsin. Çekinecek bir şeyim yok…’ demiş. Belli ki, bir garantiyle konuşuyor. Ya da ‘cezalandırılmayacağını’ ve mutemet bir ‘el’ tarafından ‘korunacağını’ düşünüyor.)

O belgeler, gökten zembille inmedi.

Mutlaka birileri tarafından Berberoğlu’na ulaştırıldı.

O ‘birileri’ kim?

Enis Berberoğlu bunu açıklamalıdır.

O isim ya da isimler ortaya çıkarsa, Türkiye’ye kurulan kumpas da aydınlığa kavuşacaktır” sözleri ile Kılıçdaroğlu’nu işaret ettiği dile getiriliyor. Yazıdan bir gün sonra AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Yargı seni de çağırırsa şaşırma” açıklaması dikkat çekti.

‘O BELGELERİ VEREN KİŞİ KİM’ SORUSUNDAKİ AÇIK ADRES

İddiaların, değişik kanallardan CHP’ye iletildiği vurgulanıyor. CHP’nin de bu duyumu ciddiye aldığı için “Adalet Yürüyüşü” kararını hızla hayata geçirdiği ifade ediliyor. Yine kimi kanallardan da sıranın Kılıçdaroğlu’na geleceği yönünde sinyaller alındığı şeklinde bilgiler dolaşıyor.

Balyoz ve Ergenekon davaları konusunda atıl kalmakla suçlanan, HDP’li vekillerin tutuklanması sessiz kalan Kılıçdaroğlu’nun tutumu bu açıdan da dikkat çekici. Üstelik Berberoğlu’nun da yalnız bırakılmaması konusunda partisinden destek istediği de dile getiriliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR