Şırnak’ta sağlam raporlu evler de yıkılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Şırnak’ta daha önce üzerinde yıkım kararı bulunmayan evlerin de yıkımına başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı ekipler, evlerinden çıkmak istemeyen ailelere, “Nereye gideceğiniz bizi ilgilendirmez, bizim sorunumuz değil” dedi.

Şırnak’ta 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 8 ay devam eden sokağa çıkma yasağının ardından yerle bir mahallelerdeki yıkım sürüyor. Yeşilyurt, Bahçelievler, Gazipaşa ile Dicle mahallelerinde daha önce Çevre Bakanlığı’na bağlı ekiplerinin sağlam raporu verdiği evler hakkında yeniden yıkım kararı verildi.

BİRÇOK EV BOŞALTILARAK YIKILDI

10 gün önce 300’ü aşkın evi tek tek gezen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı ekipler, polis ve belediye zabıtaları, ailelerin evleri biran önce boşaltmasını istedi. Kararın tebliğ edilmesinin ardından birçok aile evlerini boşlatıp başka yerlere yerleşmek zorunda kalırken, bazı aileler ise evlerini terk etmemek için direniyor.

TOKİ konutları için temellerin atıldığı mahallelerde kısa bir süre içerisinde yıkılacak evlerini boşlatmak istemeyen aileler duruma tepkili.

‘NEREYE GİDECEĞİNİZ BİZİ İLGİLENDİRMEZ’

Neredeyse tamamen yıkılan Bahçelievler mahallesinde sağlam kalan 5 evden birisinde yaşayan Barkın ailesine de evlerini boşlatılması talimatı verildi. Yaklaşık 8 aydır 5 çocuğu ve eşi ile onardıkları evde kalan Zeliha Barkın, Ramazan Ayı’nın başlarında yıkım ekiplerinin yeniden evlerini boşatmaları için geldiğini aktardı. Evlerinden çıktıkları halde gidecek yerlerinin bulunmadığını ifade eden Barkın, Bakanlığa bağlı ekiplerin kendilerine “Nereye gideceğiniz bizi ilgilendirmez, bizim sorunumuz değil” dediğini aktardı.

DESTEK ÇAĞRISI

Maddi imkanlarının kısıtlı olduğunu ifade eden Barkın, “Çocuklarımın hepsi küçük. Nereye gideriz bilmiyoruz ama bizi çıkarmaya niyetliler. Bundan dolayı yerleşebileceğimiz bir yer için yurtsever halkımız bize sahip çıkmalı ve destek olmalı” çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR