Şirnex’te iskana hazırlık mı?

Post date:

Author:

Category:

Şirnex’te 9 ay süren yasakta kentin yüzde 80’ni yerle bir edilirken; valiliğin açıklamasına göre yıkılan 2.044 evin yerine 5 bin 600 evin yapılacağı belirtiliyor. Şirnexliler ise bu evlere mültecilerin yerleştirilmeye çalışıldığını söyleyerek, devletin Şirnex’te iskan politikası hazırlığı yaptığını belirtiyor

Şirnex’te (Şırnak) 14 Mart’ta başlayan ve 5 Haziran günü son bulan çatışmaların ardından yasağı 14 Kasım’a kadar devam ettirerek, 12 mahallesi bulunan kentin 8 mahllesini yerle bir eden devletin yeni bir oyun peşinde olduğu belirtiliyor. Şirnexlileri batı illerine göçertmek için yoğun çaba sarfeden devletin Şirnex’te yıktıktan sonra yerine yeni yapmayı tasarladığı evlere mütecileri yerleştirebileceği ifade ediliyor.

Konutlar kimin için?

Şırnak Valisi Ali İhsan Su tarafından yapılan açıklamada kentte 2.044 evin yıkıldığı iddia edildi. Ancak valiliğin dağıttığı el broşürlerinde kentte 5 bin 600 yeni konutun yapılacağı belirtiliyor. Şirnexliler zorla çıkartıldıktan sonra yıkılan evlerinin yerine yapılacak yeni konutlara mültecilerin yerleştirileceğini belirtiyor. Söz konusu durum hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı “mültecileri Kürdistan’a yerleştirme politikası”nın Şirnex’te hayata geçirileceği sorularını gündeme getirdi.

Soylu’nun iskan politikası

AKP’nin Kürdistan’a mültecileri yerleştirerek kapsamlı bir iskan politikası hazırlığı, birçok kez basına da yansımıştı. İçişleri Bakanlığı’na atanan Süleyman Soylu, göreve geldikten kısa bir süre sonra 18 Eylül günü Kürdistan’daki 22 valiyle Ankara’da bir toplantı yapmış ve toplantıya Göç İdaresi Genel Müdürü ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü de dahil edilmişti. Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’ın da katıldığı 9.5 saatlik toplantıda “Kürdistan’ın demografisini değiştirme” üzerinde planların yapıldığı basına yansımıştı.

RedHack yayımlamıştı

Ayrıca RedHack isimli hacker grubunun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait mailden elde ettiği belgelerde de AKP’nin uzun zamandır Kürdistan’da bir iskan politikasına hazırlık yaptığı ortaya çıkmıştı. RedHack’ın Albayrak’ın malinden ele geçirdiği maillerin birinde AKP Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Suriyelilerin Kürdistan’a nasıl yerleştirileceğini rapor ediyor. Boynukara’ya ait olduğu belirtilen (adnanboynukara@yahoo.com) mailden 9 Temmuz 2016 tarihinde saat 11:09’da Albayrak’a gönderilen mailde; Suriyeli mültecilerden Arap olanların Kürdistan’a, Kürt ve Türkmen olanların ise başta İç Anadolu Bölgesi olmak üzere diğer bölgelere yerleştirilmesi gerektiği öneriliyor.

Araplar Kürdistan’a yerleştirilecek!

Boynukara’nın mailinde şu ifadeler dikkat çekiyordu: “Özellikle Arap kökenli Suriyeli nüfusun Doğu ve Güneydoğu’ya, Arap-Kürt-Türkmen karışık Suriyeli nüfusun ise başta orta hat olmak üzere Anadolu’nun diğer bölgelerine yerleştirilmesi düşünülmelidir. Bu iskan süresince gerek devlet memurlarının tayin sistemi yoluyla gerekse de ekonomik teşvikler yoluyla Ege, Akdeniz ve Karadeniz nüfusunun da meskur iskan bölgelerine kaydırılarak tahkim edilmesi sağlanmalıdır.” HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR