Sisi’ye telefon, İspanyolca’ya iptal

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump, ilk telefon görüşmesini yaptığı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan sonra Mısır’da darbe ile iktidarı ele geçirip katliamlar yapan cunta şefi Sisi ile telefon görüşmesi yaptı. Trump, Beyaz Saray sitesinden İspanyolca’yı kaldırdı.

ABD’nin 45. Başkanı olarak 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlayan Donald Trump, Beyaz Saray’daki mesaisine Pazartesi sabahı başladı.

Trump, güne iş dünyasının önde gelen yöneticileri ile toplantı yaparak başladı. Kapitalizmin olanaklarıyla büyük servet edinen Trump, kapitalizm işleyiş çarklarına uymayacağının işaretini verdiği CEO’lara “Bu ülkede bir fabrikanız varsa onu kapatıp yine bu ülke içerisinde başka bir yerde fabrika açabilirsiniz bunda hiçbir sorun yok. Ama eğer ben fabrikamı yurtdışına taşıyacağım derseniz o zaman hatırı sayılır bir gümrük vergisi ödemek zorunda kalacaksınız. Bazıları bu serbest ticaret kuralına aykırı diye düşünebilir ama biz artık serbest ticaret yapmıyoruz” dedi.

Trump ayrıca Amerika’nın Trans Pasifik İşbirliği Anlaşması’ndan (TPPA) ayrılmasını öngören başkanlık kararnamesini de imzaladı. Söz konusu birlik Obama’nın önem verdiği ve 12 ülkenin dahil olduğu bir birlikti. Henüz imza ve onay aşamasında olan birlik, Amerika’nın da katılımı ile hayata geçseydi dünya ticaretinin yüzde 40’ını elinde tutan bir yapı haline gelecekti.

Darbe şefine telefon

Donald Trump ayrıca Mısır cunta şefi Abdulfettah Sisi’yi de telefonla aradı. Görüşmenin ardından Mısır yönetimi ve Beyaz Saray sözcüsü tarafından yapılan açıklamada iki liderin “teröre karşı savaş” konusunda fikir alışverişinde bulundukları, Amerikan ordusunun terör ile savaşta Mısır’a destek vereceğinin ifade edildiği belirtildi. Trump ayrıca Sisi’yi de Washington’a davet etti. Sisi son dönemde Ruya ile ilişki geliştiriyordu. Rusya, Mısır’a silah satışını artırıyordu. Trump ilk olarak haftasonu İsrail başbakanı BenyaminNetanyahu’yu aramış ve ilk görüşmesini onunla yapmıştı. Trump aynı zamanda bu görüşmede de Netanyahu’yu ABD’ye davet etmişti. Öte yandan Trump’ın kendisine ait şirketlerdeki görevlerini ailesine devrettiği açıklandı.

İspanyolca kaldırıldı

Trump, Beyaz Saray sitesinden İspanyolca’yı da kaldırdı. Nüfusun yüzde 12’si İspanyolca konuşuyor. İspanya’da ana muhalefetteki PSOE, “tolerans gösterilemeyecek bir saldırı” olarak niteleyerek ABD’deki “Hispanik toplumunun ortadan kaldırılması anlamına geldiğini” kaydetti. İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis ise “üzüntü duyduk” dedi.

Putin ile Erdoğan sırada

Trump ile ilk görüşenler arasına girmek için Rusya ve Türkiye yoğun çaba içnde. Trump’ın yemin töreni için ülkeye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir randevu alamadı. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tanzanya’ya giderken, Trump ile görüşmesi için çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da randevu beklediklerini söyledi.

WASHINGTON

EN SON EKLENENLER