Sivas Katliamı 19. yılında ülkenin dört bir yanında lanetlendi

Sivas Katliamı, 19. yılında Türkiye’nin dört bir yanında kitlesel gösterilerle protesto edildi.

19. yılında, 33 insanımızın yakıldığı Sivas Katliamı lanetlendi. Ülkenin dört bir yanında binlerce insan gösterilere katılırken, AKP’nin Sivas’ta yakanların devamcısı olduğu düşüncesi eylemlere damgasını vurdu.

İstanbul Sivas Katliamı’nın 19. yılı dolayısıyla Halkevleri, ÖDP ve TKP Kartal’da binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı mitingde, TKP Merkez Komite Üyesi Aydemir Güler, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi İstanbul İl Başkanı Avni Gündoğan konuşma yaptılar. Konuşmalarda AKP’ye karşı mücadele vurgusu ön plana çıktı.

Konuşmaların ardından mitinge destek sunan sanatçılardan, Nevzat Karakış, Ender Yiğit, Mercan Erzincan, Ufuk Karakoç ve Hilmi Yarayıcı türküleriyle ve şiirleriyle sahne aldılar.

Sivas’ta on binler yürüdü Sivas katliamı anması 19. yılında katliamın yapıldığı Madımak Oteli önünde yapıldı. Anma için Alevi örgütleri tarafından günler öncesinden Seyrantepe Cemevi önünden Madımak Oteli önüne yürüyüş düzenleneceği duyurulmuş ancak Sivas Valisinin Madımak Oteli önüne yürüyüşe izin vermeyeceği haberi basına yansımıştı.

Saat 10.00’da Alevi örgütleri, siyasi partiler ve bazı sendikaların katıldığı miting yürüme kararlığı gösterilmesi sonrası polisin geri çekilmesi ile Madımak Oteli önüne yürüyüş ile başladı.Geçtiğimiz yıla göre daha kalabalık olduğu gözlenen mitinge on binlerce kişi katıldı.

Mitingde sıkça Madımak Otelinin utanç müzesi olması ve insanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımının kaldırılması talepleri dile getirildi.

Sivas’ta katledilen 35 aydın ve sanatçının aileleri en önde yürürken yürüyüşe, Alevi örgütlerinin yanı sıra CHP, BDP, ESP, EMEP, ÖDP, Halkevleri ve TKP katıldı.

Ankara Dikmen’de kitlesel 2 Temmuz anması Dikmen’de, Sivas’ta yakılarak katledilen 35 kişiyi anmak ve Sivas Davası olarak adlandırılan davanın AKP’nin tarafından “zaman aşımına” uğratılmasını protesto etmek amacıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Türkiye Komünist Partisi ve Halkevleri tarafından ortak bir etkinlik düzenlendi.

Dikmen halkı, önce Aşık Mahzuni Şerif parkında toplandı. İçinde Sivas’ta çocuklarını ve yakınlarını kaybeden ailelerin de olduğu kalabalık, meşalelerle Ahmet Arif parkına doğru yürüyüşe geçti. Yol güzergahı boyunca “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivasta yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Dikmen’de yobaz istemiyoruz”, “ Dikmen sokağa hesap sormaya” sloganları atıldı. Çevredeki binaların pencerelerindeki ve yoldan geçen insanların yoğun destek, alkış ve katılımlarıyla yürüyüş korteji bin kişiyi aştı.

Çerkezköy’de Sivas anması 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın 19. yılı dolayısıyla TKP Çerkezköy İlçe Örgütü ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çerkezköy Şubesi tarafından ortak bir anma düzenlendi. Anmada bundan 19 yıl önce Sivas’ta yakanların bugün iktidarda olduğu vurgulanarak, “katliamın hesabı AKP’den sorulacak” denildi.

İkitelli Aydınlarımızın katledildiği Sivas Katliamı’nın 19. yıldönümünde İkitelli’de etkinlik gerçekleştirildi. TKP, Halkevleri, HDK, Küçükçekmece Alevi Meclisi, Toplumsal Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 2 Temmuz anmasında, “Uludere’de köylüleri savaş uçaklarıyla bombalayan AKP hükümeti, Sivas’ta aydınlarımızın, canlarımızın katledilmesinin baş aktörlerinden biridir” denildi.

Çiğli Katliamın protesto edildiği yerlerden bir tanesi de İzmir’in Çiğli İlçesiydi. PSAKD, ALEVİ-YOL, ÖDP, HALKEVLERİ ve TKP’nin katıldığı eyleme ilgi oldukça yoğundu.

Akşam saatlerinde Güzeltepe semti Uğur Mumcu Parkı’ndan başlayan meşaleli yürüyüş “Devletin Alevisi Olmayacağız” , “Gerici Faşist Halk Düşmanı AKP” , “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek” , “Sivas’ta Yakanlar AKP’yi Kuranlar” sloganlarıyla yol boyunca semt sakinlerinin katılımı ve desteğiyle Çiğli Kasaplar Meydanına dek sürdü.

Çiğli Kasaplar Meydanı’nda kurulan kürsüden ortak basın metni okundu. Hep birlikte söylenen türküler ve deyişlerin ardından,Sivas Katliamı’nı anlatan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Sahneye semah ekibinin çıkmasının ardından protesto sona erdi.

Torbalı karanlığın üzerine yürüdü Sivas Katliamı, 19. yıldönümünde Torbalı’da da anıldı. Türkiye Komünist Partisi Torbalı İlçe Örgütü, Sivas için “Karanlığa Karşı Aydınlık Yürüyüşü” düzenledi. Torbalı Belediyesi önünde toplanan partililere halktan yoğun destek geldi. Tire ve İzmir’den gelen partililerin yanı sıra, Anadolu Alevi Derneği de yapılan etkinliğe destek verdi.

Saat 21.00’de belediye önünde harekete geçen partililer, meşaleler eşliğinde çamlık alanına doğru “Karanlığa karşı aydınlık” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Düzenlenen yürüyüşe balkonlara çıkan çok sayıda vatandaş alkışlar eşliğinde destek verdi. Alanda toplananlara seslenen TKP Torbalı İlçe Başkanı Erkan Altuner, “Sivas’ta o tarihte, milletin, devletin, polisin, askerin gözü önünde 37 canımız yanıyordu ama bütün dünya buna seyirci kaldı. Bundan dersler çıkartacağız dostlar. Bu ve buna benzer katliamlardan dersler çıkartacağız. Bu ve buna benzer katliamlar aydınlığa, ilericilere, solculara yapılan katliamlardır. Bu mesele basit bir basın açıklamasıyla geçiştirilemez. Bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmamız gerekir ki, unutulmasın bu katliamlar” dedi.

Konuşmanın ardından katılımcılar Çamlık alanında sinevizyonla Sivas Katliamı belgeselini izledi.

Sivas Katliamı protestosuna tekbirli saldırı Sivas Katliamı’nın 19. yıl dönümü dolayısıyla Gebze’de düzenlenen yürüyüşe, bir grup tekbir getirerek tepki gösterdi. CHP Gebze ilçe örgütünce Sivas katliamının yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Caddesi’nde düzenlenen yürüyüş sırasında grubun yanından geçen yaklaşık 10 kişilik bir başka grup, tekbir getirerek tepki gösterdi.

CHP’li grubun arasında bulunan bazı kişilerin kendilerine tepki gösteren gruptakilere yönelmesi üzerine yaşanan kısa süreli gerginlik, çevrede güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekiplerince biber gazı sıkılarak engellendi.

Aralarında CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş’in de bulunduğu bazı kişiler, sıkılan biber gazından etkilendi. Yaşanan gerginliğin ardından yürüyüşe devam eden CHP’li grup, basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

(soL – Haber Merkezi)

EN SON EKLENENLER