SİVAS KATLİAMI HÜKÜMLÜSÜ KILIÇ’IN AFFINA TEPKİLER SÜRÜYOR

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Sivas Katliamı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Ahmet Turan Kılıç’ı affetmesine tepkiler devam ediyor.

Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı,‘Ahmet dedeniz’ hiç gitmedi ki ‘hoşgelsin’” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Sağlık sorunları nedeniyle adli tıp raporu ile kesinleşmiş yaşamsal tehlike içinde olan hükümlüler yönünden af talebi de bir haktır. Ancak, bu hakkın ayrımsız ve tarafsız bir şekilde aynı durumda olan tüm tutuklu ve hükümlüler için eşitlik ilkesine dayalı bir biçimde kullanılması gerekir” vurgusu yapıldı.

“Ortada çok açık ve net olan bir haksızlık, adaletsizlik, hukuksuzluk var” ifadelerine yer verilen açıklamada ” Bu yeryüzünde kötülüğün de kendisini iyilik kadar yeniden ürettiği aşikar olmakla birlikte ‘düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız’ diyen Pirimiz Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin Yolu’nu süren bizler, adaletin terazisinden zerre kadar şaşmayacağımızı beyan ederiz.” denildi.

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ise Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

Özen’in Gül’e yönelttiği önergede :

Cezaevlerinde “insanlığa karşı suç işleme” niteliğinde olmayıp hayatlarını kaybeden onlarca tutuklu, neden ağır sağlık sorunlarına rağmen af edilmemişlerdir?

Anayasanın 10. Maddesinde; “herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kimseye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz” denmesine karşın,
Ulusal ve uluslararası hukukta insanlığa karşı işlenen suçların hukuki açıdan affının mümkün olmamasına karşın Sivas Katliamındaki etkin rolü kanıtlanan Ahmet Turan Kılıç’ın affının herhangi bir hukuki açıklaması var mıdır? ” soruları yer aldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR