Sivas Katliamı’nı gerçekleştirenler Sarıgazi’de de lanetlendii

Post date:

Author:

Category:

İstanbul Sultangazi’de Sivas şehitleri anıldı. Anmada konuşan Şıx Çoban Ocağı Piri Zeynel Kete, “Madımak Katlimı’nı doğru analiz etmek gerekir. Bu nahak zihniyetin, kendinden başka  kimseyi düşünmeyen  bu nemrudi sarhoşluğun halklara, inançlara, kültürlere, doğaya, kadına bütün dünyaya hükümdar olmaya çalıştığı dönemlerdeyiz” dedi.  

2 Temmuz 1993 yılında Sivas Katliamı’nda 33 canın yakılarak katledilmesinin 24. yılı. Türkiye’nin bir çok yerinde anma etkinlikleri devam ediyor.

İstanbul Sarıgazi’de Vatan İlköğretim Okulu’ndan festival alanına kadar gerçekleşen yürüyüş ile 2 Temmuz Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı.

Anmada Sivas şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı.  Anmaya, BDP, DHF, Partizan, TKP, HDP, Halkevleri, Mücadele Birliği, AKADER ve DAD katıldı.

“ZOR ZAMANALRDAYIZ AMA UMUTSUZ DEĞİLİZ”

Anmaya katılan Sıx Çoban Ocağı Pirlerinden Zeynel Kete Sivas katliamının nedenlerini, diğer katliamlarla benzeri ve farklı yönlerine değinerek şunları kaydetti:

“Zor anlardayız ama umutsuz değiliz. Zalim nahak aklının cümle cana yaşamı zulüm hale getirdiği günlerdeyiz. Hakikat ve özgürlük aşkıyla ikrar, rızalıktan, insanlıktan, adaletten nasibini almayanların ruhlarını teslim aldığı demlerdeyiz. Nahak aklın kendi neslinden başka hiç bir şey düşünmeyen bu nemrudi sarhoşluğun halklara, inançlara, kültürlere, doğaya, kadına bütün dünyaya hükümdar olmaya çalıştığı dönemlerdeyiz. Bugün 2 Temmuz Alevi Siyasal tarihinde hakikat ve özgürlük yürüyüşünde bedenlerini idarelerine  çanak yaparak zalim yezit aklına Sivas’ta ateşin harıyla çarkı pervaza duranlara aşk olsun diyorum. Sivas Madımak Katliamını doğru kavramak, iyi analiz etmek tekçi zihniyetin siyaset tarzını tarihsel arka planı havzasını iyi bilmek lazım çünkü bize lazım olacaktır. Eğer Koçgiri’nin hesabı sorulsaydı Dersim olmazdı. Dersim’in hesabı sorulsaydı Maraş, Çorum olmazdı” dedi.

Konuşmaların ardından semahlar dönüldü ve anma töreni son buldu.  

Pirha

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR